17 Ağustos’ta Kredi Kartlarına Ne Olacak?

17 Ağustos’ta Kredi Kartlarına Ne Olacak?

BDDK kredi ve banka kartlarını yetkisiz kullanıma karşı tüketiciyi koruma konusunda 17 Ağustos 2017 itibariyle bu tercihi belirtme zorunluluğu getirdi.

Şimdiye kadar tüm kredi kartları internet alışverişlerine tamamen açıktı ve herhangi bir kart, sahibinin haberi olmadan dahi internette kullanılabiliyordu. Bu kullanım işlerimlerinden sonra kart sahipleri durumdan şikayetçi oluyordu ve ücretlerini geri alıyordu.

Kredi kartını internette hiç kullanmayan yani online alışveriş yapmayanlar da ne yapacağını bilmiyor ve bankayı arıyor. Kartını internette kullanmayanların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Kredi kartı kullanıcılarının yetkisiz kullanımlardan şikayetleri üzerine tüm kredi kartlarının 17 Ağustos 2017’de internet kullanımına kapatılması kararı alındı. Kart kullanıcıları bu tarihten sonra internet alışveriş yapmak istemesi durumunda bankalarını arayarak, mobil uygulama ile ya da mobil uygulamalar ile kartını internet kullanımına açtırması gerekecektir.

Aslında kredi kartınızı kullanacağınız zaman internet kullanımına açıp daha sonrasında geri kapatmanızı tavsiye etmekteyiz. İnternette kredi kartınızı kullandıktan sonra korsanlar tarafından kart bilgileriniz kopyalanabiliyor ve sizin bilginiz olmadan kartınız kullanılabiliyor. Tavsiyemiz kredi kartını kullandığınız bankanın mobil uygulamasını indirin ve online alışveriş yapacağız zaman internet kullanımına açmanız ve sonrasında hemen kapatmanızdır.

Bir Cevap Yazın