Access Point ve Router Farkı Nedir?

Access Point ve Router Farklı Nedir?

Access Point ve Router genelde karıştırılan iki cihazdır. İkisi de benzer işe yarayan farklı cihazlardır.

Router nedir? Yönlendirici anlamına gelen Router cihazları ağlar arası paketlere yön vermeye yarayan cihazlardır yani paketlere yön verip rota çizer. Bir bilgisayardaki veri aynı logical ağ üzerinde olmayan başka bir ağdaki bilgisayara gönderilmek isteniyorsa o ağa doğru yönlendirilmeli ve o yönde bir rota çizilmelidir. Router ağda cihazların ip dolaşımlarını yönlendirme aşamasında paketlerin en sağlıklı şekilde switch ile porta iletilmelerini sağlar. Routerlar büyük ağ yapılarında ağ trafiğini düzenleyen en önemli network ekipmanlarından biridir.

Access Point nedir? Türkçe olarak erişim noktası demektir. Access Point ler çoğunlukla kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara çevirmek amacıyla kullanılır. Sinyal tekrarlayıcı Repeater olarak da kullanılmakta olan cihazlardır. İnternetin en uç noktalara kadar ulaşması için kablo kirliliğinden kurtulmak için access point kullanılmaktadır. Access point cihazları iç mekanlar için oldukça iyi sinyal kalitesi sağlamaktadır.

Sonuç olarak Router kullanmaktaki amaç bir internet bağlantısını kendi ağınızı kurarak ağa bağlanacak bilgisayarlara paylaştırma olarak düşünebilirsiniz. Bazı access pointler sadece tekrarlayıcı repeater olarak kullanılacağı için üzerinde bir DHCP modülü bulunmaz. Bu sebeple de internet bağlantısını kullanıcılara yayma işlemi yapamayacaktır. Router bulunan bir modem kullanıyorsanız Access Point kullanarak interneti kolayca yayabilirsiniz. Kablolu ağı kablosuz ağa dönüştürmek için access point satın alıp kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Son Dakika: Deniz Baykal Yoğun Bakımda! başlıklı makalemizde Deniz Baykal Hastaneye Kaldırıldı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın