ADR’li Araç Nedir?

Araçlarda Adr’li tanker Adr’li tır gibi ibareleri görebilirsiniz. Peki Adr’li nedir ne demektir?

Adr’li Araç Nedir ?
ADR, Tehlikeli Maddelerin Uluslararası Karayolu Nakliyesi Hakkındaki bir regülasyondur. BM (Birleşmiş Milletler) Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından yayınlanmış olup 30 Eylül 1957’de yayımlanmıştır. 29 Ocak 1968 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu mevzuatın en temel amacı, tehlikeli maddelerin insanların ve diğer canlılara zarar vermeden karayollarından taşınmasının sağlanmasıdır.

Tüm canlılara karşı zararlı olaak görülen tüm maddeler ADR mevzuatına göre tehlikeli maddelerdir. ADR şartlarını taşıyan araca T9 belgesi verili. Aracın tüm aksamlaı kontrol edilir ve mevzuata uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bu belge 1 yıllık verilir ve sonrasında bitince yenilenmesi gerekir, yenilenmezse iptal olur.

ADR’li araçlar ilgili kurumlar tarafından onaylanmış ve yetki verilmiş araçtır. Kamyon, tır, tanker gibi birçok araca ADR belgesi verilebilmektedir. ADR belgesini almak kolay olmadığı gibi maliyetli de olan bir belgedir. Ülkemizde yetkili kurumlar tarafından bu belge verilmektedir. Aracın bu belgeyi almaya elverişli olması durumunda belge verilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Delta Servis Nedir? başlıklı makalemizde Delta Servis Garantili Ne Demek, Delta Servis Garantisi Ne Demek ve Delta Servis Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close