Ads.Txt Nedir?

Henüz yepyeni bir terim ve duymamış olabilmeniz olası. Ads.txt nedir ? Programatik reklamcılıkta şeffaflık sağlamak amacıyla oluşturulan bir IAB girişimdir. Yayıncılar, envanterlerini satma hakkına sahip olan kişileri belirlemek amacıyla kendi ads.txt dosyasını oluşturabilecektir. Yani siz Google Adsense’in reklamlarınızı satmaya yetkili olduğunu ve kullandığınız hesap bilgilerini de bu dosya ile bildirebileceksiniz.

Siz bir dosya belirlediyseniz ve buradaki yayıncı kimlikleri yanlış ise reklam görüntülenmeyecektir. Dosya, herkesin kullanımına açık olup, her tür kullanıcı tarafından taranabilir ve kullanılabilir durumdadır. Reklamverenleri maddi kayıplara uğratan Ad fraud adı verilen reklam sahtekarlığından kurtarmak amacıyla geliştirilmiş bir yöntemdir.

Ads.txt dosyasını kullanmak zorunlu değildir. Ancak kullanılması yararlı olduğu için tavsiye edilmektedir. Bu dosyayı kullanmak, markayı, kaynağı kötü amaçla belirli bir alan, uygulama veya video olarak yanlış şekilde etiketlenmiş sahte envantere karşı korumaya yardım edebilecektir. Ads.txt Tıpkı robots.txt dosyası gibi çalışan bir dosyadır. İlerleyen zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşacaktır.

Bu dosyayı metin (.txt) dosyası olarak oluşturup ve alanınızın ana dosya seviyesinde bulundurmanız gerekmektedir. (örneğin, http://alanadi.com/ads.txt). Her yetkili satıcı için dosyaya ayrı bir satır eklenmektedir.

Google Adsense için örnek txt dosyası aşağıdaki gibi olmalıdır.

Google Adsense kullanan yayıncıların ads.txt dosyaları, alan adı olarak her zaman google.com olmalıdır ve aşağıdaki gibi yazılmalıdır. Direkt aracısız veya aracı yani bayi olduğunuzu da belirtmeniz gerekmektedir.

google.com, pub-00000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0
google.com, pub-00000000000000, RESELLER, f08c47fec0942fa0

Çok daha fazla bilgiye Google yardım sayfasından ulaşabilirsiniz. https://support.google.com/dfp_premium/answer/7441288?hl=tr

Bir önceki yazımız olan Kar Kürelerinde Çalan Müzik başlıklı makalemizde Kar Kürelerinde Çalan Melodi ve Kar Kürelerinde Çalan Müzikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Merhaba,

    Ben de Blogger kullanıcıları için özel ads.txt dosyası oluşturma ve Blogger’a eklemeyi yazmıştım. İlgilenenler inceleyebilir: https://bloghocam.blogspot.com.tr/2018/02/ozel-ads-txt.html

Bir Cevap Yazın