Aşçı Maaşları 10 Bin Lirayı Aştı!

Dışarıda yeme alışkanlığının artmasıyla birlikte lokantalar, restoranlar ve oteller iyi aşçı arayışına çıktı. Aşçılık daha da kıymetlendi, maaşlar yükseldi ve aşçılık bölümlerine talep arttı.

Ülkemizde ev dışı gıda tüketim harcamaları hızlıca artarken, sektörün iş yetişmiş iyi personel talebi de yükseliyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, lokanta ve otellerin toplam hane halkı tüketim harcamalarındaki payı, geçen yıl yüzde 6,5 olarak gerçekleşti. 2018’de hane halkı başına söz konusu kalemlerde aylık ortalama harcama 235 liradan 290 liraya, fert başına harcama 114 liradan 142 liraya yükseldi. Bu harcamalar her geçen gün tırmanıyor. Durum böyle olunca “aşçılık” mesleği çok daha önemli konuma geldi.

Lokantalar, lüks restoranlar, şehir ve sahil otellerinin yanı sıra pastacılar ve fırıncılar iyi yemek yapan aşçı peşine düştü. Meslek daha da kıymetlendi ve bugün damak tadına hitap eden aşçıların maaşları, 10 bin TL’leri aştı. Bu gelişmelerin yaşanması da meslek tercihlerinde de kendini göstermeye başladı. Çok sayıda genç, iş bulma alanı ve geliri yükselmeye devam eden aşçılığa karşı ilgi duymaya başladı. Restoranlardaki yemekleri kendisi yapmak isteyenlerin tercihi de gastronomi kursları oluyor. Belirli bir yaşı aşmış kişiler, tekrar üniversite okumak yerine sadece yemek kursları ile yeni bir yol arıyor.

Başkent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Turgut, Türkiye’de aşçılık okullarının ve gastronomi bölümlerinin giderek artığını belirterek, “Bundan birkaç sene önce 15 okul varken, şu an 76 lisans bölümü oldu. Sektör şu ana kadar ‘alaylı’ dediğimiz kişilerin elindeydi, şimdi üniversitelere de yayılmaya başladı” dedi. Turgut; bu konuda üniversitelerde de akademisyen ihtiyacı bulunduğuna dikkati çekerek, gastronomi bölümü okuyanların istihdam oranının da çok yüksek olduğunu bildirdi.

Çok popüler aşçılık okullarından diploma almanın bedeli, 30-40 bin liraya kadar çıkabiliyor. Amatör eğitim ücretleri ise ders başına 100-150 liradan başlamakta.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın