Avrasya Tüneli Motosiklet Geçiş Ücreti

İki kıtayı birbirine bağlayan Avrasya Tüneli 2016 yılı sonunda hizmet girdi. Avrasya Tüneli motosiklet geçiş ücreti de en çok merak edilen konulardan biri oldu. Ancak Projenin açıklamasında trafik sıkışıklığının en önemli unsurunu olan hafif araçlar olduğu ve sadece hafif araçların (otomobiller, minibüsler) kullanımına özel olarak yapıldığı belirtilmiştir. Avrasya Tünelinden motosikletlerin geçmesi yasaktır.

Benzer özelliklerde bulunan tünellerde de olduğu gibi Avrasya Tüneli’nin giriş ve çıkış ağızları ile mevcut araç trafiğinin de meydana getireceği güçlü hava akımının motosiklet gibi iki tekerlekli araçların güvenli şekilde seyretmelerine engel teşkil etme durumu olabilmektedir. Ayrıca dünya genelinde gerçekleştirilen Paris A86 ve Kuala Lumpur Smart gibi benzer boyutlarda ve özellikteki tünel projelerinde de motosikletlerin geçişi yasaktır. Avrasya Tüneli motosiklet geçiş cezası ne kadar olduğu da en çok merak edilenlerden biridir. Kaçak geçişin cezasının 500 TL olduğu biliniyor. Güncellenen ceza tutarının ne kadar olduğunu bilmesek de bir miktar daha arttığını düşünüyoruz.

Motosikletlerin her yerden gidebildiği ve trafik sorunu yaşamadığı düşünüldüğünde böyle bir tünelden ücret vererek geçmesinin de gerekmediği aşikar. Avrasya Tüneli motosiklet neden yasak diye düşünenler farklı teoriler üretiyor ve bunların arasında da egzoz gazından motosikletlerin etkilenmemesi için böyle bir karar aldığı dahi söyleniyor. İşin doğrusu ve resmi olarak açıklanan kesin bilgi de motosikletlerin hava akımından etkilenmeleri de güvenlik sorunu teşkil etmesidir.

Bir Cevap Yazın