Bakteriler Alkole Karşı Direnç Kazandı

Antibiyotiğe karşı dirençlenen bakteriler korkutucu bir durumken şimdi de alkole karşı direnç kazanan bakteriler oluştu. Avustralya’nın Melbourne şehrinde bulunan Melbourne Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Vankomisin isimli antibiyotiğe karşı dirençli olan Enterococcus(VRE) cinsi bakterisinin alkole karşı direçli hale geldiği yönünde sonuçlar elde edildi.

Alkol içeren el temizleyiciler bakterilerin yayılmasını engellemek için 2000’li yılların başında kullanıma geçti. Bakterilerin alkole karşı direçli hale gelmesi hiç beklenmeyen bir durumdu ancak bunun da mümkün olduğu anlaşıldı.

Araştırmalara göre günümüzdeki bakterilerin alkole 10 kat daha çok dirençli olduğu saptandı. Bu direncin artmasının sebebinin bakterilerin hücre zararı daha dayanıklı hale getirmesi olduğu düşünülmektedir.

Sağlık çalışanlarının uygun olmayan şekilde dezenfektan kullanması, düşük alkol içeren temizleyici kullanması ya da düşük alkol içeren dezenfektan kullanması alkole dirençli bakterilerin hayatta kalmaya devam etmesine neden olabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Devletlum Ne Demektir? başlıklı makalemizde devletlim anlamı, devletlum anlamı ve devletlum ne anlama geliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close