Bankalar Bedelli Askerlik Kredilerini Neden Açıklamıyor?

Bedelli askerlik başvuruları 3 Ağustos 2018’de başladı. E-devlet üzerinden ön başvuru yapıldıktan sonra 15 bin TL ücret bankaya bu belge ile yatırılması gerekiyor. 15 bin TL ücret olmayan kişiler de bu miktarı farklı şekilde temin etmeye çalışıyor.

Bankalar birliği gibi kuruluşlar uygun oranlarla kredi verileceği gibi haberler yapmıştı. Geçmişteki bedelli askerlik dönemlerinde de devlet bankaları çok uygun oranlarla kredi vermişti. Bu bedelli askerlikte de özel bankalar kredi kampanyalarını açıkladı ancak devlet bankalarından henüz bir kampanya açıklanmış değil. Daha doğrusu geçtiğimiz günlerde Vakıfbank 0.98 oranlı bedelli askerlik kredisi adıyla bir kredi çıkardı ve aşırı masraflı, aynı zamanda yanında zorunlu ürünler almak zorunda bırakılsa da uygun bir kredi idi. Ancak bu kredi çıktıktan sonra ertesi gün hemen kaldırıldı. Tam olarak neden olduğu bilinmese de piyasaların yani döviz kurlarının yükselmesiyle birlikte faizlerin de artırılması sebep gibi görülüyor. Vakıfbank kampanyanın güncelleneceğini bildirse de herhangi bir güncelleme gelmedi ve halen yürürlüğe girmedi.

Ziraat Bankası, Halkbank gibi devlet bankalarından da herhangi bir kampanya henüz açıklanmadı. Geçtiğimiz bedelli dönemlerinde yasa çıkmadan önce krediler açıklanırken bu dönemde henüz açıklanmamıştır. Ziraat Bankası sosyal medyada çok yakında açıklanacağını söylese de açıklanmıyor, günlerdir bekleniyor. Devlet bankaları tarafından kredi kampanyalarının açıklanmamasının nedeni piyasaların kötü olması ve faiz oranlarının henüz sabitlenememesidir. Özel bankaların sürekli olarak faiz olanlarını artırırken devlet bankaları sabit bir faiz oranı kullanmak zorunda kalıyor. Bu sebeple de piyasalar durulmadan ve faizler sabitlenmeden herhangi bir kampanya yapmaktan kaçınıyorlar.

Önümüzde hafta içi piyasalar eğer ki biraz durulursa devlet bankaları kredi kampanyalarını açıklayacaktır diye düşünüyoruz. 0.98 gibi bir oran olmayabilir ancak 1.10-1.20 gibi oranların olabileceğini düşünüyoruz. Birçok insan devlet bankalarını bekliyor ve bu sebeple de bir an önce de açıklanması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın