Bedelli Askerliğe Giderken Ne Gerekli? Alınacaklar Listesi

Bilindiği üzere bedelli askerlik celpleri 2018 yılından itibaren başladı ve 2020 yılı sonuna kadar da celpler devam edecek. Ben de 24.dönem Burdur’da bedelli askerliğimi yaptım ve sizlere gerekli ve gereksiz olan her şeyi yazacağım. Bedelli askerlik için ihtiyaç listesini en iyi şekilde anlatacağım.

Aslında askeriye ihtiyacınız olan şeylerin tümünü veriyor. Yani fanila atlet, boxer gibi iç çamaşırların ve çorabın 2 adet olması dışında her şey size yetebilir. Ancak iç çamaşırları, havlu, çorap gibi şeyler ilk gittiğiniz gün verilirken tıraş bıçağı, tıraş köpüğü ve diş fırçası gibi istihkaklar 1 hafta 10 gün sonra veriliyor. Az malzeme götürdüğünüzde sonradan ihtiyacınız olduğunda ihtiyaç kantininden almanız mümkün ancak buna çok zaman olmadığı gibi çoğu zaman da kapalı olabiliyor. Size verilen dolap küçük ve çok fazla şey götürmeniz de sığmamasına veya düzensiz olmasına neden olabiliyor.

 • Her gün iç çamaşırı değiştiririm diyorsanız 2 adet askeriye verdiği için mutlaka 16 tane fanila götürünüz. 16 tane de boxer ve 18 gün için yeterli çorap götürünüz.
 • Diş fırçası ve macunu, şampuan, tıraş kremi ve tıraş bıçağı götürünüz, çünkü bunlar verilse de geç veriliyor. Elektrikli tıraş makinesi de götürmenin yasak olmadığı bilinmelidir, götürürseniz çok çok kolaylık yaşarsınız.
 • Banyo havlusu ve yüz havlusu veriliyor ancak yedek olarak da 1 tane götürebilirsiniz.
 • Botlar için tabanlık ve pudra alınız. Ayaklarınız pişik olabiliyor ve taban rahatlık sağlıyor. Botların bir büyük numarası verilmesine karşın tabanlığın bir büyük numara olması gerekebiliyor. Bot için parlatıcı sünger götürebilirsiniz ben öyle yaptım ancak boya da götürüp kullanabilirsiniz.
 • Güneş kremi yazın gidiyorsanız çok önemli, hatta yanık kremi de götürünüz. Deodorant, ıslak mendil, dudak kremi, bol bol peçete, kağıt havlu, yara bandı ve tırnak makası götürünüz. Peçete ve güneş kremini bulmak veya kaliteli bir ürün bulmak çok zor.
 • Pastil, Nurofen ve ağrı kesici mutlaka götürün orada karaborsa haline geliyor ve bulmanız dahi mümkün değil. Gidip de hasta olmayan insan çok az.
 • Hafta sonu veya koğuşlarda giymek için terlik mutlaka götürünüz. Eşofman alt ve üst olarak mutlaka götürünüz, onların verdiği hasta kıyafeti şeklinde ve giyilmesi komik oluyor ve dışarı çıkmak da yasak deniliyor. Eşofmanın fermuarlı cebi olması çok büyük rahatlık sağlayacaktır. Eğer yoksa alınız gidiniz derim.
 • Dolabınızı kitlemek için kilit götürünüz. Bot kilidi de alabilirsiniz ancak çok da gerekli değil.
 • Boyun cüzdanı veya ince bir cüzdan alıp cebinizde dahi taşıyabilirsiniz. Kamuflajın çok cebi olduğu gibi dolaba cüzdanı koyup cüzdanı da içine koyabilirsiniz.
 • Horlamadan çok rahatsız oluyorsanız kulak tıkacı götürünüz. Göz bandı çok gerekli değil ışıklar kapanıyor koğuşlarda ancak az bir ışık dahi etkiliyorsa alabilirsiniz.
 • Yanınızda 100 TL kadar bir para götürerek içecek otomatlarında kullanabilirsiniz. Otomatlarda kullanmak için bozuk para götürebilirsiniz, bozuk paraları içeri sokmanın yasak olduğu da söyleniyor. Siz kağıt para götürüp içeride bozdurabilirsiniz. Temassız işlem yapılabilen 1 kredi kartı götürmeniz kantinde hızlı ödeme yapabilmenizi sağlayacaktır. Ziraat Bankası hesap kartı götürebilirsiniz, Ziraat ATM’leri kışlalar içinde mevcuttur.
 • Tuşlu telefon da en önemlilerden olup gitmeden önce mutlaka temin ediniz.
 • Kitap götürmenin yasak olduğu söylense de herhangi bir şekilde içeri sokamayan birini görmedim. Bazı yasaklı yayınevlerinin olduğu söyleniyor ve kapıda bir ihtimal kontrol olabilir.
 • Giderken spor ayakkabı ile gidiniz, bu ayakkabıyı hafta sonu vs kullanabilirsiniz rahatlıkla. Terlikle kantine vs gitmek yasaktır.
 • Mıntıka yaparken eldiven kullanmanızı ve dolayısıyla tek kullanımlık muayene eldiveni götürmenizi tavsiye ederim.

Bunların dışında çok çok gerekli bir şey bulunmuyor. Sormak istediklerinizi yorumdan yazarsanız tümünü içtenlikle yanıtlayacağım. Bedelli askerlikle ilgili merak ettiklerinizi de sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir