Bedelli Askerlikte İki Haftada Rekor Başvuru

Bedelli askerlik yasası için başvurular 3 Ağustos itibariyle başladı ve 3 Kasım’a kadar başvurular alınmaya devam edecek. 1 Ocak 1994’te ve öncesi doğum tarihi olanları kapsayan bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler 15 bin TL, 38 yaş sınırının da kaldırıldığı dövizli askerli uygulamasından faydalanmak isteyenler ise 2 bin euro bedel ödeyecek.

1987, 1992, 1999, 2011 ve 2014 yıllarında çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından toplam da 398 bin 731 kişi faydalanmıştı. Bedelli askerlikteki bu rekor başvuru sayısı, uygulamadan yararlanacaklara ilişkin yapılan 400 bin tahmininin de fazlasıyla aşılacağı beklentisine yol açtı. Bu yıl son çıkarılan 5 bedelli uygulamasının toplamından daha fazla katılım beklenmektedir. 3 aylık başvuru süresinin dolmasıyla birlikte başvuruların 400 bin rakamının çok üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Diğer son askerlik uygulamalarında temel eğitim verilmesi söz konusu olmazken son çıkarılan bedelli askerlik uygulamasında 21 gün temel askerlik eğitimi zorunluluğu getirildi. Yurt dışında yaşayıp dövizli askerlik yapanlar için uzaktan eğitim şeklinde verilecek eğitim ülkemizde yaşayanlar için ise kışlaya katılarak verilecek.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın