Biodegradable D2w Plastik Nedir?

Ömrü kontrol edilebilen, parçalanabilir plastik yani diğer adıyla Biodegradable Plastiktir. Biodegradable malzeme, doğaya bırakıldığı zaman yaklaşık 12-24 ay içinde yani basınç ve ısıya maruz kaldıkça biyolojik olarak kırılmaktadır. Bu süre isteğe bağlı olarak daha fazla veya az olabilmektedir. Çok büyük bir oranı da doğadaki basit metaryallere dönüşmektedir. Bozulma süreci tamamıyla doğal olmaktadır ve d2w teknolojisidir.

Bu süre sonunda artık madde artık plastik değildir ancak tıpkı bir yaprak gibi çevrede biyolojik olarak asimile edilebilen bir malzeme haline gelir. Bozunma için sadece oksijen yeterli olmaktadır. Çevre için oldukça faydalı bir plastiktir.

Günümüzde yüzölçümü Teksas eyaletinden daha büyük olan bir “Plastik torba” çöpünün Pasifik okyanusunda yüzmekte olduğu bilinmektedir. Eğer ömrü kısa olan D2w içeren plastikler üretilmiş olsa isi bu çevresel tehdit çok daha küçük olurdu. Çevreyi düşünen firmalar d2w katkı maddesi bulunan torbaları tercih etmekte ve doğanın daha az kirlenmesini sağlamaktadır.

d2w-degradable-plastik

 

Bir Cevap Yazın