Böcekler Uyur Mu?

Tüm bitkiler ve hayvanlar gibi eklem bacaklılar sınıfına ait böcekler de günlük aktiflik-pasiflik döngüsünü kontrol eden sirkadiyen ritme sahiptir. Peki böcekler uyur mu ?

Böcek türlerinin birçoğu ya sadece gündüz ya da sadece gece aktiftir. Kalan vakitlerinde ise dinlenirler. Böceklerde uyku aşamaları insanlara göre çok farklılık gösterir. Örneğin karasal memelilerde ve kuşlarda görülen, uykunun rüya görme ile ilişkilendirilen bölümü olan Hızlı Göz Hareketi (REM) evresine böceklerde rastlanmaz. Uyku davranışı memelilerinkine en çok benzeyen böcek türü meyve sineğidir.

Gece uykusuz bırakılan meyve sineklerinin gündüz telafi uykusuna yönlendikleri gözlenmiştir. Uykusuzken basit labirentlerden kolayca çıkamayan ve öğrenme güçlüğü çeken meyve sinekleri kafeine ve uyku getiren kimyasallara karşı da insanlarınkine benzer tepkiler veriyor. Akşamları dinlenmeye çekilen kelebekler sıcaklık belli bir noktanın altına düştüğünde hareket edemezler. Dışarıdan uyku gibi görünen, fizyolojik faaliyetlerin kısıtlandığı bu dinlenme şekline torpor adı verilir. Uykusuz kalan arıların ise, buldukları yiyecek kaynaklarının yerini kovanlarındaki diğer arılara “dans ederek” bildirirken hatalı yön tarifi yaptıkları gözlendi.

Bir önceki yazımız olan Parmak İzi Değişir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın