Bozkırın Tezenesi Ne Demek?

Bu yıl Usta Sanatçı Neşet Ertaş’ın aramızdan ayrılışının 6.yıl dönümü. Aşıklık kültürünün en büyük temsilcilerinden biri olup değerli sanatçımızdır. Kendisini Bozkırın tezenesi olarak isimlendiriyoruz. Peki Bozkırın tezenesi ne demek ?

1938’de dünyaya gözlerini Kırşehir’de açmıştır. Babası Saz üstadı Muharrem Ertaş, yakın köylere düğünlere giderken yanında götürdüğü Neşet Ertaş da sazlarla haşır neşir olmaya başlamıştır. Ankara’da tanıştığı Leyla isimli kadına derin bir aşk ve tutkuyla bağlanır ve aşk şarkıları yapmaya başlar.

Farsça asıllı olan kelimenin asıl anlamı çalgıç, mızrap veya pena diye adlandırılan bağlama çalmaya yarayan fildişi, mika, kemik, boynuz ya da plastik gibi maddelerden üretilmiş üçgen bir yapıda olan bir alettir. Yani saz çalarken tellere vurulan plastik mızrabın farklı bir adıdır. Usta Aşık Neşet Ertaş’a Bozkırın mızrabı ve diğer adıyla Bozkır’ın tezenesi ismi verilmiştir. Usta sanatçımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Korkmaz Tencere Reklam Müziği başlıklı makalemizde Ben Cocks - So Cold Dinle, Korkmaz Tencere Reklamı Müziği ve Korkmaz Tencere Seti Reklamı Müziği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir