Doa Ürün Nedir?

Doa Ürün Nedir?

 

Doa üründür açıklamasını birçok üründe görmeye başladık. Fakat doa ürün nedir ne değildir bunu henüz çok iyi bilmiyoruz.

Doa ürün sıfırlanmış ürün demektir. Doa ürün arızalı yeni ürünler yetkili servislerce onarılan ve garantisi yeniden başlatılarak daha ucuz satışa sunulan ürünlerdir. Yetkili servis tarafından onarılan yeni ürünler de DOA ürün olarak adlandırılmaktadır.

Örneğin bir cep telefonu aldınız ve  aldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde arıza çıkarttı ve servise gönderdiniz. Arızalı ürünü geri alıp size yeni telefon verdiler işte o servisin aldığı arıza telefonun tamir edilip sıfırlanması olayına Doa Ürün adı verilir. Genellikle Amerika’da olan bir durum olan bir cihaz alınıp 15 gün içinde ben bunu beğenmedim deyip geri iade edebilmektedir Bu cihaz fabrikaya gidip, kasası sıfırlanıp temizlenip satışa çıkarılabilir. Bu ürün de doa ürün kategorisine girmektedir.

Doa ürün piyasada çoğu elektronik cihazda bulunmaktadır. Doa ürün aldıysanız ve 30 gün içinde arızalandıysa kesinlikle doa ürün olduğunu belirtip değişim talep ediniz. Ayrıca 30 günü aştıktan sonra arızalanırsa servise de doa ürün olduğunu mutlaka belirtiniz.

Doa ürünün garantisinin diğer ürünlerden hiç bir farkı yoktur. Çoğu üründe sıfır bir ürün gibi 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır sadece işleyişi diğer ürünlere göre farklı olabilmektedir. Bazı üründe 1 yıl garanti olabilmektedir. 2 yıl garanti ibaresi aranmalıdır ya da satıcı firmaya mutlaka sorulmalıdır. Doa ürünler sıfır ürünlerden daha ucuz olabilmektedir. Doa ürünlerin garantisi distribütör garantisi de olabilmektedir.