Döner Anten Teknolojisi Nedir?

Döner Anten Teknolojisi Nedir?

Turkcell reklamlarında döner anten teknoloji adını duyuyoruz.  Denizlerdeki kapsamayı kesintisiz hale getiren Turkcell, bu geliştirmeye tamamen kendi bünyesindeki mühendisleri ile ulaştı. Türkiye’de bir ilk olan bu projeyle Turkcell müşterileri denizlerdeki coğrafi koşullardan bağımsız olarak eşsiz bir 4.5G deneyimi yaşanması hedefleniyor.
İlk olarak Marmara Denizinde hareket eden deniz araçları içindeki kapsama kesintisini ortadan kaldırmak amacıyla yola çıkılan proje sonucu , Turkcell müşterilerinin denizin ortasında bile kesintisiz bir 4.5G deneyimi yaşaması bekleniyor. Deniz otobüsü, feribot, vapur gibi deniz araçlarına uygulanabilen “Otomatik Döner Anten”, deniz aracının hareketine göre kendi yönünü değiştirerek karadaki iletişim ünitesinden en güçlü sinyali almaya devam edecek ve bu sinyali deniz aracının içine yönlendirerek içeride kaliteli bir kapsama sağlanması bekleniyor. Döner antenin en önemli özelliği ise deniz aracı hareket ettiğinde otomatik olarak devreye girerek karadaki en güçlü sinyale otomatik olarak yönelmesi ve kesintisiz 4.5G’ye ulaşması.
Daha önce bir örneği olmayan bu teknoloji Turkcell mühendislerinin dahice bu çözümü patent ile de koruma altına alındı. Şu ana kadar Yenikapı-Mudanya ve Yenikapı – Bandırma rotasında hizmet veren hızlı feribotlara kurulan sistem sayesinde yolculuk boyunca kesintisiz 4.5G kapsaması sağlandı. İlerleyen zamanlarda daha fazla rotada kullanılması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın