E-ileti Şikâyet Sistemi Yayında!

Reklam mesajlarını şikayet etmek artık çok kolay. Yasaklanan reklam SMS’lerinin, aramaların ve maillerin gönderiminin şikayeti için, bakanlık şikayet sistemini kurdu.

1 Mayıs’tan itibaren reklam SMS’leri ve sesli aramalar yasaklanmasına rağmen mesajlar ve aramalar gelmeye devam ediyor. Bugüne kadar bu reklamlarla ilgili şikâyetler yazılı olarak kabul ediliyordu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin şikâyetlerini daha kolay iletebilmelerini sağlayacak bir sistem kurdu. Gönderenin izinsiz ve yasalara uygun olmayan bir gönderim yaptığına karar verilirse gerekli cezalar kesiliyor ve sonucu size bildiriliyor. Aslında bir de teşvik amaçlı ücret verilse katılım çok daha fazla olurdu…

Şikâyet sisteminin adresi ise http://tiss.gtb.gov.tr/ olarak belirlendi. Sisteme girerken T.C kimlik numaranız, doğum yılınız ve SMS doğrulama için telefon numaranız isteniyor.

Telefonunuza gelen doğrulama şifresini ilgili boşluğa girdikten sonra ilgili şikayet sistemi anasayfası açılıyor. Bu sayfa üzerinden kısa mesaj, sesli arama ve e-posta şikayet sayfaları açılıyor. En alttaki sekmeden de şikayetlerin sonuç durumları takip edilebiliyor. Her şikayet için ekran görüntüsü ve tarih, saat bilgisi isteniyor. Şikayet çok da zor ve uğraştırıcı değil, 3-4 dakikanızı ayırıp siz de gelen rahatsız edici mesajlarla ilgili şikayetlerinizi gönderebilirsiniz.

Şikayetlerinizi gönderdikten sonra sonucun ne olacağını çok merak etmemek de elde değil…

e-ileti-sikayet-sitesi

One comment

  1. Bu şikayetlerin yaptırımı sanırım sadece şirketlerin ceza alması ve mesajın bir daha gelmemesi,keşke birde tazminat verselerdi bize 🙂

Bir Cevap Yazın