Elektrik Faturanız Gerçekten Yüksek Mi?

Elektrik faturalarının yüksek geldiği haberleri günümüzde çok daha artmaya başladı. Enerji Piyasası düzenleme kurulu (EPDK) da geçtiğimiz gün bir açıklamada bulundu. Bu açıklama şöyle:

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olan elektrikteki fiyat artışına yönelik bazı spekülasyonlar basına yansımış ve Kurum olarak yaptığımız açıklama ile elektrikte herhangi bir gizli zammın söz konusu olmadığını vurgulamıştık. Açıklamada ifade ettiğimiz gibi “Enerji bedellerindeki artışlar ile değerlendirildiğinde nihai fiyat artışı ortalama %6,8’dir.”

Dağıtım bedeli, iletim bedeli gibi ücretler ayrı ayrı gösterilirken 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren bu bedeller dağıtım bedeli olarak tek kalem olarak gösterilmeye başlanmıştır. Dağıtım bedellerini kıyaslamak doğru değildir. Ayrıca dağıtım bedelinde herhangi bir artış söz konusu değildir.

www.epdk.gov.tr EPDK resmi sitesinden elektrik faturası bölümüne girerek hesaplama modülüne ulaşabilirsiniz. Buradan okumu tarihi, tüketim miktarı gibi bilgiler girilerek doğru fatura tutarını hesaplayabilirsiniz. Ayrıca EPDK sitesinde güncel fiyatlar da bulunmaktadır.

Elektrik faturası yüksek geldi ise direkt olarak tüketim miktarları karşılaştırılmalıdır. Önceki ay 100 TL gelen elektrik faturasının yeni ayda 200 TL olarak gelmesi %100 fiyat artışı olduğu anlamına gelmemektedir. Tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Vatandaş olarak uyanık olmalıyız ve bir şey satın alırken yaptığımız gibi gibi ne kadar kullanıma ne kadar ödediğimizi kontrol etmeliyiz.

elektrik-faturasi

Bir Cevap Yazın