Elektrikli Süpürge Enerji Etiketleri Kaldırılıyor!

2015 yılında elektrikli süpürgelerin piyasaya arz edilmesi ile ilgili etiketleme gereklerini belirleyen SGM-2015/5 Sayılı Enerji Etiketlemesi uygulama tebliği yayınlanmıştı. Bu tebliğ ile birlikte enerji etiketleri de yürürlüğe girmişti ve tüm ürünlerin üzerinde yer almıştı.

13/04/2019 tarihli ve 30744 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrikli Süpürgelerin Enerji Etiketlemesine Dair Tebliğ (SGM-2015/5)’in Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ (SVGM: 2019/2) ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Bu tebliğin yayınlandığı tarihten itibaren de satış noktasında sergilenen her bir elektrikli süpürgede enerji etiketlerinin bulundurulması hususu yürürlükten kaldırılmıştır. Satış noktalarında (internet satışları da dahil olmak üzere) bu ürünler üzerinde enerji etiketlerinin kaldırılması veya kapatılması gerekecektir. Artık satış yerlerinde teşhirde bulunan süpürgelerin üzerindeki enerji etiketlerinin kaldırılması kararı alınmış olup artık cihazların kutusunda veya internet sitelerinde bu etiketler yer almayacaktır.

Bu kaldırma kararının neden alındığını biz de anlayamadık ve detaylı bir bilgi paylaşımı yapılmadı. İlerleyen zamanlarda detaylı bir açıklama yapılması bekleniyor. Tüketici tam alışmaya başlamışken uygulamanın neden kaldırıldığı merak konusu doğrusu.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın