Emniyet Kemeri Takmayan Yandı!

Ülkemizde ve özellikle büyük şehirlerde emniyet kemeri cezaları çok fazla yazılmıyordu. Şimdi denetimler arttırılıyor. Emniyet kemeri takmayanlar ve telefonla konuşanlar artık EDS elektronik denetim sistemi ile denetlenip anında ceza yazılacak.

Bakan Soylu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sürücülerin seyir halindeyken cep telefonu kullanmasının sakıncalarına değinen Soylu, cep telefonu kullanımının, kaza riskini̇ 8 kat artırdığını, sürücü reaksiyonlarını yüzde 35, direksiyon hakimiyetini i̇se yüzde 91 oranında düşürdüğünü vurguladı. Soylu, “Önceleri̇ sadece telefonla konuşmayı engellemeni̇n peşindeydik. Bugün maalesef bi̇r de sosyal medya kullanımı eklendi. Bırakın telefonla konuşmayı bi̇r de akıllı telefonlarla yorum yazanlar bile var. Ne kendi ne de başkalarının hayatını bu şekilde tehlikeye atmaya ki̇mseni̇n hakkı yoktur. Dolayısıyla bu noktadaki denetimlerimizi de artıracağız ve tıpkı emniyet kemeri̇nde olduğu gi̇bi̇ KGYS, EDS ve PTS üzerinden cep telefonu kullanımlarının tespitini sağlayacağız.” dedi.

Artık tüm denetimlerin elektronik olarak yapılıp tespit sonrası ceza yazılabilmesi kolaylaştırılıyor. Sürücülerin daha da dikkatli olup kurallara uyması tavsiye edilmektedir. Artık ihlal cezaları da eskisi kadar uygun olmadığı gibi çok çok yüksek cezalar gelmektedir. Emniyet kemeri takmamanın ve telefon kullanmanın cezası şuanda 108 lira olarak kesilmektedir.

Bir Cevap Yazın