En Tehlikeli Şirketler: Amazon ve Facebook

ABD’de bulunan Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi’nin (National COSH) hazırladığı raporda, dünyanın en çok trafik alan sitelerinden olan ABD merkezli Amazon ve Facebook, “çalışanlar için ülkenin en tehlikeli şirketleri” olarak seçildi.
ABD’de çalışanlar için en tehlikeli şirketlerin yer aldığı “Kirli Düzine 2019” listesi oluşturuldu. Bu rapora göre, küresel olarak en büyük bilişim şirketleri arasında bulunan Amazon ve Facebook, listedeki en tehlikeliler olarak ön plana çıktı.

Bu rapor ve liste hazırlanırken, sağlık kuruluşlarından alınan bilgiler ve gerçekleşen vakalar dikkate alındığında işçi sağlığına etki eden faktörler dikkate alındı, riskler ve güvenlik koşullarının tümü dikkate alındı.

Raporda, National COSH Direktörü Marcy Goldstein-Gelb’in görüşleri de eklendi. Goldstein-Gelb, hazırlanan listede, sürpriz bir şekilde, Facebook’un da yer almasına ilişkin, “Görsel içerik çalışanlarından bazıları, sürekli olarak rahatsız edici içeriğe maruz kalıyor. Bu nedenle oluşan travma sonrası stres bozukluğunda şirketin sorumluluğu var.” şeklinde açıklama yaptı.

Bir Cevap Yazın