Ender Balkır Kimdir?

Sesiyle, yorumuyla ve efendiliği ile dikkat çeken bir sanatçıdır. Daha önce dizi müzikleri yapmış olsa da en çok dikkati Çukur Dizisi müziği olan Ruhumda Sızı Türküsü ile çekmiştir. Büyük bir çıkış daha yakalamış olup müzik listelerinde yerini almıştır. Ender Balkır Kimdir ? Ender Balkır 10 Şubat 1977 de Muş’un Malazgirt doğumludur. 5 yaşında ailesiyle birlikte Mersin’e yerleşmiştir. İlk orta ve Lise okul eğitimini Mersin’de görmüştür.

Türküleri çok sevmiştir ve ilkokul yıllarında yaptığı tahta telsiz sazı ile türküler mırıldanmaya başlamıştır. Türküleri çok sevmesiyle birlikte, ortaokulun ilk yılında da bağlama çalmaya başlamıştır. Onun söylemiyle; bağlama çalmak türkü söylemek, kendini ifade edebilmenin en kısa olan yoluydu.

Liseyi bitirdikten sonra konservatuar okumak istemiş ancak ailesinden destek göremeyince üniversitede matematik bölümünde okumaya karar vermiş ve 1994 yılında girdiği üniversite sınavlarında 19 Mayıs Üniversitesi Matematik bölümünü kazanmıştır. Samsun’da da müzikal faaliyetlere devam etmiş 2000 yılında mezun olmuş ve mezuniyetinden sonra ailesinin yanına Mersin’e dönmüştür. Bir süre Mersin’de duran sanatçı, İstanbul’a atanması ile birlikte 2001- 2004 yılları arasında İstanbul’da öğretmenlik yapmıştır. Ender Balkır Nereli ? soruları da en merak edilen şeydir.

Öğretmenlik zamanlarında da hiç müzikten kopmayan sanatçı, hayatında sadece müziğin olması gerektiğini düşünüp karar verip, 2004 yılında devlet memurluğundan istifa etmiştir. Müzik çalışmalarına ağırlık veren sanatçı, Murat Tambay’la birlikte albüm hazırlıklarına başlamıştır. Büyük bir özveri ve emekle geceli gündüzlü çalışarak oluşturdukları albüm, 2007’nin ekim ayında dinleyicileriyle buluşmuştur. Solo Türküleriyle karşımıza çıkmaya devam eden sanatçıyı tebrik ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Victoria Justice Kimdir? başlıklı makalemizde Biyografi, Victoria Justice Biyografisi ve Victoria Justice Boyu Kaç Cm? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın