Facebook ve Twitter T.C Eylemi İnci Sözlük İşi Çıktı

saglik-bakanligi-tc-protestosu-inci-sozluk

Ziraat bankası’nın gönderdiği bir yazı iddiasının ardından sağlık bakanlığı’nın da bir yazı göndererek T.C ibaresinin kaldırılması istendiği iddiaları sosyal paylaşım sitelerinde yayılmaya başladı.

Milyonlarca facebook, twitter kullanıcısı facebook üzerinden isimlerinin önüne T.C ekleyerek ve twitter üzerinde hashtag yazarak sağlık bakanlığının bir uygulamasını protesto ettiğini zannetmiştir.

İşin gerçek yüzü birkaç gün sonra ortaya çıktı. İnci Sözlük internet sitesinde anasayfada yer alan bir yazının bir süre sonra gerçek gibi sosyal medya kullanıcıları arasında dolaştığı belirlendi.

Buna birçok sosyal medya kullanıcı inanmış ve destek vermişti ki kullanıcı adını değiştirip başına T.C yazanların sayısı milyonları buldu.

Gelen tepkiler üzerine Egemen Bağış twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. “TC İbaresinin ancak Türkiye Cumhuriyeti ile değişebilecegini” dile getiren Bağış, sosyal medyada fitne çıkarmaya çalışanlara inanılmaması gerektiğini dile getirdi.

Provokasyonun merkezinin inci sözlük olduğu kısa zaman sonra belli oldu. Daha önce de kendilerini göstermek ve reklam için birçok işe imza atan inci sözlük bu işin başlamasına sebep olmuş.

“HİÇBİR SAĞLIK KURULUŞUNDA T.C. TABELASI KALDIRILMADI”
Bir gazetecinin, “Sağlık kuruluşlarından Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin kaldırılmasına ilişkin iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorununa ise sağlık bakanı Müezzinoğlu;

“Bugün için veya ben bakan olduğum dönemde, hiçbir sağlık kuruluşunda, T.C. tabelasında herhangi bir değişim veya kaldırma söz konusu değil. Ama bu anlamda olay nedir diye baktığımızda kanun hükmünde kararname ile Kamu Hastaneler Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu kurulunca bunlar Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın kurumları haline geldiği için kurum tabelaları şekline dönüşmüştür. Dolayısıyla T.C. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’dır; esas bu anlamda temsil. Kurumların başında T.C. ifadesinin olması, Bakanlığın önündedir T.C. ifadesi. Bu 1 yıl önce yapılan kurum değişikliği, Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu. Bunu bugün stratejik olarak birilerinin böyle bir konjonktürde taşıyor olması da, arkasında esasında ciddi bir art niyeti taşır. Çünkü o anlamda bir tabela değişikliğinin fotoğrafının koyanlar altına da tarih koyması lazım. Medyanın bu anlamda etik davrandığını ve medya etiğine uygun bir tavır sergilediğini kamuoyu bilsin.”

Tamam bu eylemi inci sözlük muzurluk yapıp çıkarmış olabilir. Fakat bu tabela iddiaları kafaları karıştırmaya devam ediyor. Sağlık ocağı tabelalarındaki değişiklik yeni yapılmamış. Bu tabelalar yeni değişmediyse bile neden T.C ibaresi kaldırıldı? buradaki niyet tam olarak anlaşılmış değil. Yakınımızdaki sağlık ocaklarına bakıp biz de durumu anlamaya çalışalım.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın