Flash Player Kur Virüsüne Dikkat!!

İnternette video izleme sitelerinde olan bu virüse çok dikkat etmeniz gerekmektedir.Bu virüs flash player güncellemesi gibi ekranda beliyor ve videoları açtırmıyor.Sizde zannediyorsunuzki flash player güncellemesi geldi ve benden bunu güncellemememi istiyor tabi herşey normal gibi sizde tıklayıp güncellemek istiyorsunuz. Daha sonra sizi flashplayerkur.com diye bir siteye yönlendiriyor ve şimdi kur diye bir buton var tasarımı tıpkı adobe flash player sitesininkine benziyor.Daha sonra kur dediğinizde aslında bilgisayarınıza flash player yerine bir virüs kurdunuz.Bu tür kandırmalara göz açtırmayın çok dikkatli olmanız gerekmektedir.Flash player yüklemek istiyorsanız orjinal sitesi burasıdır. http://get.adobe.com/tr/flashplayer/ 

sahte-dikkat-flash-player-virüsü-temizleme

Google güvenlik mühendisi Michal Zalewski, web tarayıcılarının dosya indirme işlevinin kötüye kullanılarak, kullanıcıya normal bir web sitesinden gibi görünen, ancak zararlı bir sunucudan dosya gönderilebileceğini söyledi.

Zalewski’nin yönteminde üzerine tıklandığında ikinci sekmede resmi Flash Player indirme web sitesini açan bir web sayfası bulunuyor. Birkaç saniye sonra orijinal sayfa flash11_updater.exe adlı bir dosyayı Zalewski’nin sunucusundan tarayıcıya gönderiyor ve web tarayıcısı, bir dosya indirme kutucuğu gösteriyor.

Etkin sekme resmi Flash Player web sayfası olduğundan ve adres çubuğunda adobe.com URL’si göründüğünden, dosya indirme işlemi, gerçekten Adobe’un web sitesinden başlamış gibi görünüyor.

Zalewski, web tarayıcısı üreticilerinin Nisan başından beri bu sorun hakkında bilgilendirildiğini, ancak şimdiye dek bir şey yapmadıklarını söylüyor. Chrome geliştiricileri, bunun giderilmesi gereken bir sorun olduğunu kabul ederken, onarım için belirli bir tarih vermiyorlar.

Bu tür bir saldırıya karşı alınabilecek en iyi önlem, şimdilik otomatik olarak başlayan indirmelere karşı dikkatli olmak gibi görünüyor.

Flash Player Virüsünü Nasıl Temizlerim?

Bu virüs genellikle chrome, firefox vs gibi eklenti kurulan tarayıcılara bulaşıyor ve tarayıcınıza eklenti şeklinde yükleniyor. Örneğin Chrome’un menüsünden “Ayarlar > Eklentiler” e göz atın. “Flash Player” adını içeren veya daha değişik bir isimde eklenti görürseniz derhal silin. Eğer eklentilerde bu şekil bir şey yok ise “Malwarebytes Malwarebytes Anti-Malware” gibi güçlü bir programla bilgisayarınızı taratarak bu virüsten kurtulabilirsiniz.

Flash Player nedir?

Adobe Flash Player, Adobe tarafından oluşturulan, web üzerinde etkileşimli içerikleri ve uygulamaları görüntülemenize olanak veren bir yazılımdır. Flash Player uyumlu içerik (SWF ve FLV dosyaları), web’in her yerinde bulunabilir ve Flash Player, dünyadaki masaüstü bilgisayarların %98′inde yüklüdür. Flash ile yaşanan bazı müthiş deneyimleri görmek veya SWF ve FLV içeriği oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Adobe’nin web sitesini ziyaret edin.

Bir önceki yazımız olan Kate Upton Kimdir? başlıklı makalemizde Biyografi, Kate Upton Biyografisi ve Kate Upton Boyu Kaç Cm? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close