Güvenlik Doğrulama Kodu Ne İşe Yarar?

Gerek resmi sitelerde gerekse özel sitelerde olsun bir form doldurduktan sonra doğrulama kodu(güvenlik kodu) yazmanızı isteyen bir kutucuk görebilirsiniz. Birçok kişi bu girilmesi istenen güvenlik kodunun ne işe yaradığı bilmemekte ve neden sürekli böyle bir şeyin sorulduğunu düşünüp durmaktadır.

Sizden yazmanız istenen bu doğrulama kodu site güvenliği için aslında. Sizin bir insan olduğunuza emin olmayı sağlamak amacıyla bu güvenlik kodları isteniyor. Doldurulan form bir üye formu veya mesaj formu ise sürekli spam üyelik ve mesajlar gelebiliyor. Gereksiz olarak sorgulamalar sistemi de aşırı yorabiliyor.  Artık bazı siteler bir kullanıcı girişi yaparken de şifreyi yanlış girdiğinizde güvenlik amacıyla kod doğrulaması yapmanızı istiyor.

Caphta adı verilen bu doğrulama kodu sistemi oldukça faydalı ve zorunlu olmasına karşın kullanıcı için kullanım zorluğuna yol açabiliyor. Eskilerde düz yazı halinde bir kod olabiliyordu ve bu yazıların spamcılar tarafından geliştirilen yazılımlarla okunmasıyla birlikte çok daha karmaşık hale getirildi. Şimdilerde doğrulama kodlarında çok daha karmaşık, silik ve eğik harf ve rakamlar olabiliyor. Haliyle gerçek bir kişi bile bu harf ve rakamları okumakta zorlanabiliyor. Kötü niyetli kişiler gelişen sistemleri çözdükçe karşıt olarak yeni önlemler alınabilmekte ve bu da maalesef ki iyi niyetli kullanıcıyı zor durumda bırakmaktadır.

guvenlik-dogrulama-kodu-nedir

Bir önceki yazımız olan Sanatçı Sanatına Baksın! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close