Hande Yener Kimdir?

Hande Yener Kimdir?

Doğum Adı: Makbule Hande Özyener
Doğum Tarihi: 12 Ocak 1973
Doğum Yeri: Kadıköy, İstanbul, Türkiye
Burcu: Oğlak
Boyu: 164 cm
Kilosu: 56 kg
Tarz: Pop, elektronik, dans, alternatif
Meslek: Şarkıcı, söz yazarı, prodüktör, performans sanatçısı
Ebeveynleri: Yıldız ve Erol Özyener
İlişkileri:  Kadir Doğulu
Evliliği: Uğur Kulaçoğlu (boşandı)
Çocukları: Çağın Kulaçoğlu
Eğitimi: Erenköy Kız Lisesi

Hande_Yener_Wallpaper

hande-yener-profile-photoHakkında:

Makbule Hande Özyener (d. 12 Ocak 1973), bilinen sahne adıyla Hande Yener, Türk şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör. İstanbul’un Kadıköy ilçesininBahariye semtinde doğup büyüdü, çalıştığı mağazaya gelen Hülya Avşar aracılığıyla Sezen Aksu’yla tanıştı ve iki yıl Sezen Aksu’nun vokalistliğini yaptı. Bu sırada şan dersleri aldı ve farklı müzisyenlerle tanıştı.

Sanatçı, 2000 yılında ilk albümü Senden İbaret‘i yayınladı ve albümde yer alan “Yalanın Batsın” şarkısı ile çıkış yaptı. 2002 yılında Sen Yoluna Ben Yoluma adını verdiği ikinci stüdyo albümünü yayınladı. Albüm, bir milyon satış barajını geçerek en çok satan Hande Yener albümü oldu. 2004’te Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor albümünü, 2006’da, pop müzikten uzaklaştığı Apayrı albümünü yayınladı. 2007 yılında ise elektronik müziğe geçiş yaptığıNasıl Delirdim? albümünü piyasaya sürdü. Albümdeki “Kibir” ve “Romeo” şarkıları, resmi listelerde 1 numaraya yükselerek Avrupa resmi listelerine de giriş yaptı. 2008 yılında Hipnoz, 2009 yılında Hayrola? albümlerini piyasaya sürerek elektronik müzik yapmaya devam etti. 2009 yılının sonunda tekrar pop müzik yapacağını açıkladı. 2010 yılının Nisan ayında Hande’ye Neler Oluyor? albümüyle altı yıl aradan sonra pop müziğe geri döndü. Albümdeki “Sopa”, “Yasak Aşk”, “Bodrum” ve “Çöp” şarkılarını kliplendirdi. 2011 yılının nisan ayında “Atma” şarkısında Sinan Akçıl ile düet yaptı ve aynı yılın eylül ayında dokuzuncu stüdyo albümü Teşekkürler‘i piyasaya sürdü. Albümdeki “Bana Anlat”, “Unutulmuyor”, “Teşekkürler”, “Havaalanı” ve “Dön Bana” şarkılarını kliplendirdi. Haziran 2012’de pop-rock grubu Seksendört ile birlikte Rüya adını verdiği bir ortak albüm yayınladı. 12 Aralık 2012’de, onuncu stüdyo albümü Kraliçe‘yi satışa sundu.

Madonna’dan etkilendiğini söyleyen Hande Yener, müziğinin yanı sıra giyim tarzı ve sık değiştirdiği saç rengi ile tanınmaktadır. 2008 yılında gay ikonu unvanını almıştır. Türkiye’de 2000’li yıllarda tek bir albümle bir milyon albüm satış rakamını geçen sanatçılardan biridir. Ödülleri arasındadört Altın Kelebek Ödülü, üç Kral TV Video Müzik Ödülü ve üç MÜ-YAP Müzik Ödülü bulunmaktadır. Tüm bunların dışında Yener, bir evlilik yapmıştır ve bir oğlu vardır.

Ödüller ve adaylıklar
Ödül Kazanılanlar Adaylıklar
Altın Kelebek Ödülleri
4 0
İstanbul FM Altın Ödülleri
4 0
Kral TV Video Müzik Ödülleri
3 10
MÜ-YAP Müzik Ödülleri
3 0
Powertürk Müzik Ödülleri
1 2
Toplam
Toplam ödül 46
Toplam adaylık 23

Diskografi:

  • Senden İbaret (2000)
  • Sen Yoluna Ben Yoluma (2002)
  • Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor (2004)
  • Apayrı (2006)
  • Nasıl Delirdim? (2007)
  • Hipnoz (2008)
  • Hayrola? (2009)
  • Hande’ye Neler Oluyor? (2010)
  • Teşekkürler (2011)
  • Kraliçe (2012)

Resimleri – Fotoğrafları:

hande-yener-sac-rengi-elbiseleri-giyim-tarzi

hande-yener-renkli

hande-yener-cover-photo

hande-yener

hande-yener-bikinili-renkli-sac-rengi-sexy-hot

Bir önceki yazımız olan Hyuna - Kim Hyun-a Kimdir? başlıklı makalemizde Biyografi, Hyuna Biyografisi ve Hyuna Boyu Kaç Cm? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close