HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Nedir?

Hayat Eve Sığar yani diğer adı ile HES kodu tıpkı T.C kimlik numarası gibi kişiye özel bir sağlık olmaktadır. Farkı ise sabit değildir ve istenildiği zaman farklı bir numara alınabilmektedir. Covid-19 için özel ve T.C kimlik no kullanılmaması için kullanılmaya başlanan bir koddur. HES Kodu nedir ? HES kodu ne demek ? HES kodu ile seyahat izin belgesinin yerine geçmez. Bu belge ile seyahat etmek mümkün değildir. Eğer ki izin aldıysanız sonrasında bu kod size gerekecektir. Sadece bu kod ile seyahat edilmez…

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, kısa ulaşım ya da herhangi bir yere ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk olup olmadığını güvenli olarak sorgulamak için paylaşmanıza yarayan kişiye özel bir koddur. Herhangi bir yere verilen HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara kullanım izni verilen servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod yalnızca kullanacağınız şehirlerarası olan otobüs gibi toplu taşıma araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 hastası olan ya da teması olan kişiler toplu taşıma aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat eden tüm kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif çıkması durumunda tüm vatandaşlar bilgilendirilir ve önlem alınır.

Sistemden üretilen HES kodlarının tüm yönetimi vatandaşlara aittir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabiliyorsunuz ya da kolaylıkla silip yeniden oluşturabilirsiniz.

HES kodu nasıl alınır ?
HES kodu Hayat Eve Sığar mobil uygulaması ile ya da SMS ile telefon üzerinden alınabilir.
2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS göndererek alabilirsiniz.

Kod verdiğiniz firma ya da kurum HES kodu ile kişinin risk durumunu sorgular ve herhangi bir risk bulunuyorsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz. Örnek olarak uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz. Ayrıca seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Martı MOPED'ler Çok Yakında Sokaklarda! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir