Hız Rekortmeni Dünyanın En Hızlı Kuşu: Gökdoğan

Hız Rekortmeni Dünyanın En Hızlı Kuşu

Yabani hayatta en ilgi çeken hayvan grubu arasında yırtıcılar ilk sırada gelir. Yırtıcılar arasında büyük kedilerle birlikte yırtıcı kuşlar her zaman ilgi çeker. Avcı olan bu türler için hızlı olmak yaşamlarını ve soylarını devam ettirebilmeleri için olmazsa olmazların başında gelir. En hızlı türler amaçlarına ulaştıktan sonra hızlarını azaltır ve dinlenmeye geçerler. Bu nedenle patlayıcı hızlarının sonunda hedefe ulaşmaları çok önemlidir. Atmacalar, çaylaklar, kartallar, şahinler, doğanlar gündüz avlanan yırtıcı kuşlardır. Bu yırtıcı kuşlarda ortak özellik, yakalamaya ve tutmaya uygun keskin sivri tırnaklı, mahmuzlu güçlü pençeler ve parçalamaya uygun sivri çengel gibi bir gagadır. En önemlisi de hepsinde bulunan çok hızlı uçabilme yeteneğidir. En hızlı olanları gökdoğandır.

dunyanin-en-hizli-kusu-gokdogan

Gökdoğanların sırt kısmı mavimsi gridir. Karın kısmı beyazımsı (bazen krem) renk üzerine koyu çizgilerle kaplıdır. Boğaz kısmında bu çizgiler görülmez. Yanaklar gözü içine alacak biçimde siyah renktedir. Başın üstü de siyahtır. Dişiler erkeklerden %30-35 daha büyük olur. Tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak bulunurlar. Yüksek kayalıklı dağlık bölgeler, yarı step alanlar, ormanlar başta olmak üzere hemen hemen her yerde yaşarlar. Hatta güvercin ve kumru avlamak için kentlerde bile yaşamaktadırlar. Kendinden küçük kuşların yanı sıra avlayabildiği kendinden büyük tüm kuşlar da besinleri arasındadır. Uçarken havada daireler çizer. Avlanırken yüksekten kanatlarını vücuduna yapıştırarak dikey yönde hızlı dalışa geçer. Bu arada hızı saatte 385 km’ye erişebilir. Bu anlık hızı canlılar âlemi için rekordur. Kendilerinden küçük kuşları yakalarken büyük olanları önce yaralayıp düşürdükten sonra yerler. Ortalama her beş dalıştan birinde başarılıdır.

gökdoğan

Bir önceki yazımız olan Zihin Okuma Gerçekleşti başlıklı makalemizde Beyin Okuma, Beyin Okuma Nasıl Olur? ve Beyin Okuma Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın