İyi Sucuk Nasıl Anlaşılır?

Yapısı itibariyle içeriğinde çok hile yapılabilen bir hazır gıdadır sucuk. Hileli ve sağlıksız olan sucukları anlamanın da bazı yolları mevcuttur. Peki kaliteli sucuk nasıl anlaşılır ?

İyi sucuk ilk olarak %100 dana etinden üretilmiş olandır. Parlak ve doğal bir rengi olmasına dikkat edilmelidir. Kırmızımsı kahverengi bir rengi olmalıdır. Et dışında da baharat bulunmaktadır.

Doğrandığında içinde farklı renkler olan etler çıkmamalıdır. Doğranan sucukta mozaik şeklinde bir görünüm olmamalıdır. Sucuğun kalitesi buradan anlaşılabilir. Yağ oranı çok olması kalitesiz bir sucuk olduğunu gösterebilir. Sucuk incelendiğinde kenarı ve içi farklı renkte ise kalitesizdir denebilir. Sucuğu pişirirken çok yağ damlatmaması iyi olduğunu gösterir. Akan yağın da çabuk donmaması gerekir. Pişirirken çok yağ damlatan sucuk kalitesiz olduğunu gösterir. iyi sucuk nasıl anlaşılır sorusuna cevaplar aradık ve sizlerle paylaştık. Kalitesiz sucukların yine de ucuz olduğu için tüketilmesi sağlık sorunlarını neden olabileceği için tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaliteli bir etten yapılan sucuk, ambalajı açılmamışsa son kullanma tarihine kadar buzdolabında saklanabilir. Buzdolabında saklarken mutlaka bir poşet içinde saklanmalıdır. Ambalajı açılan sucuklar kısa zaman içinde tüketilmeli ve bekletilmemelidir. Saklanan ortamın serin ve rutubetsiz olmasına dikkat ediniz. Yaş sucukların kurutulması için serin, hava alan ve güneş ışığı almayan bir yer tercih edilmelidir.

Rengi doğal gelmiyorsa ve bilinmeyen bir marka ise kesinlikte satın almayınız. Pişerken çok küçülen ve ağızda hemen dağılan sucuk kalitesizdir. Mutlaka marka olan ya da güvendiğiniz bir kasaptan sucuk almaya dikkat ediniz.

Bir Cevap Yazın