Kirkor Divarcı Kimdir?

Kirkor Divarcı Marmara 1 adlı ve üzerinde ayyıldız bulunan 1 metre 33 cm olan, 1.5 kilo ağırlığındaki ilk Türk füzesinin üreticisidir. Kirkor Divarcı kimdir ? Ermeni asıllı bir Türk vatandaşı olup Türkiye’ye hizmet etmek isteyen bir kişidir.

Bandırma Füze Kulübü liseli gençler tarafından kurulmuş ve daha sonra İstanbul ve Ankara şubeleri de açılmıştır. Kirkor Divarcı , projesini önce İstanbul Teknik Üniversitesi’ne onaylatır. Ardından da Türk Silahlı Kuvvetleri ile temasa geçer. Ordunun destek vermesi ve onayıyla birlikte ilk füze fırlatışını 19 Eylül 1962 yılında yapar. 19 Eylül 1962’de İstanbul/Ümraniye’de fırlatılmıştır. Proje için varını yoğunu ortaya koymuştur ve evlenmek için biriktirdiği 400 liranın tamamını bu projeye yatırmıştır.

Yapılan bu deneme atışında bu füze 10 bin metre (10 km) yükseğe çıkıp ve 150-200 metre uzak bir yere düşmüştür. Bu da, deneme atışının tamamen başarılı olduğu anlamına gelmektedir. Marmara-I füzesinden sonra Marmara-II, Hürriyet-I ve Hürriyet-II olarak farklı projeler de hayata geçirilmiştir. Bu çalışmalardan sonra uzaya bir canlı(fare) gönderme projesi yapılmıştır.

Bu gelişmelerden sonra her şey yolunda giderken bir engelleme ile karşılaşılır ve evinde aniden gerçekleşen bir yangın sonucu tüm projeler esrarengiz şekilde kül olur. Böylesine güzel gelişmeler karanlık güçler tarafından engellenmiş ve her şey tarihe karışmıştır.

Tüm deneme alanlarının kapatılma kararı alınır ve yapılan tüm çalışmalar sonlandırılır. 1959 yılında heyecanla başlayan bu proje 1963’te zirveye çıktı ve çalışmalar nasıl olduğu bilinmeyen sebeplerle sonlandırıldı.

Bir önceki yazımız olan Victoria Justice Kimdir? başlıklı makalemizde Biyografi, Victoria Justice Biyografisi ve Victoria Justice Boyu Kaç Cm? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close