Li-Fi Teknolojisi İle İnternet 100 Kat Hızlanacak!

Günümüzde Wi-Fi çok önemli bir yere sahip olup her alanda kullanılıyor. Wi-Fi teknolojisinden çok daha hızlı olan Li-Fi teknolojisinin deneme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Li-Fi, Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından 2011’de icat edildi. Işık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yaramaktadır. Li-Fi teknolojisi gözün göremeyeceği kadar hızlı yanıp sönen LED’ler yardımıyla mors alfabesi benzeri bir prensiple çalışmaktadır.

Li-Fi’ın test aşamasındaki ulaştığı hızlara bakıldığında saniyede 1,5 GB boyutunda 18 film indirmek mümkün olabiliyor. Wi-Fi teknolojisinin ilerleyen yıllarda yerini Li-Fi’a bırakması düşük bir ihtimal olarak görülse de iki teknolojinin birleştirilmesinin mümkün olabileceği düşünülüyor. Li-Fi teknlolojisinde sadece ışığın görülebildiği yerlerde bağlantı kurulabildiği için daha güvenli olarak görülmektedir.

Li-Fi sistemleri üzerinde çalışan ve araştırma yapan şirket sayısı her geçen gün artıyor. gelecekte Wi-Fi’ın yerini LED ampullerin alacağını belirtiliyor. Li-Fi entegrasyonu oldukça kolay olabilecek. Evde veya işyerinde kullanılan aydınlatma sistemine hem aydınlatma hem de veri transferi yapan bir mikroçip yerleştirmek yeterli olacak. Kablo ve bağlantı karmaşıklığı da gerektirmemektedir.

li-fi-teknolojisi

Bir önceki yazımız olan Günde 1000 TL Kazanan Dilenci! başlıklı makalemizde ayda 9bin kazanan dilenci, dilencilerin günlük kazançları ve günde bin tl kazanan dilenci hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close