Mankurt Ne Demek?

Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan, herkesin bilmediği kelimeleri sık sık kullanıyor. Mankurt kelimesini de son zamanlarda çokça kullanmaktadır. Peki sıkça söylenen bu mankurt ne demek ?

FETÖ’nün insanları mankurt haline getirdiği sıkça dile getiriliyor Cumhurbaşkanı tarafından. Bu örgütün, kişileri ulusal kimlikten uzaklaştırarak içinde bulunduğu topluma uzaklaştırdığı anlamına gelmektedir. Türk, Altay ve Kırgız efsanelerinde bahsedilen bilinçsiz kölelerdir. Bilinçsiz köle anlamına gelen mankurt, eskiden insanları köleleştirmenin bir yolu olarak kullanılıyordu. Türkçe’deki mankafa kelimesi de buradan gelmekte olup aynı anlamları içermektedir. Mankurt ve mankurtlaşmak şeklinde kullanılabilmektedir.

Mankurt yapılmak istenen insanların saçları kazınıp başına devenin boyun derisi gerdirilerek geçirilmekte ve güneş altında da günlerce bekletilirdi. Devenin derisi kafatasına yapışmasıyla birlikte insanların saçları uzayamaz duruma geliyor ve kafatasının içine doğru uzuyor ve çok acı veriyordu.

Bu şekilde mankurt haline gelen insanlar, yakınları tarafından tanınamaz hale geliyordu. Sorgusuz ve bilinçsizce köle haline gelen mankurtlar bu şekilde meydana geliyordu. Günümüzde bu gibi işkence yöntemlerinin kullanılmadığı bilinmektedir. Ancak bazı teröristler bu şekilde oluşan kölelere benzemekte olduğu için bu benzetme defalarca yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın