Mikroalg Nedir?

Mikroalg ismini yeni yeni duymaya başladık ve bundan sonra sıkça duyulacak gibi görünüyor. Mikroalg nedir ?İsminden de anlaşılacağı gibi mikrometre ölçeğinde, sadece mikroskopla görülebilecek tek hücreli organizmalardır. Binlerce türü olan bu mikroalgler fotosentez yapabilmektedir. Bazıları doğada en hızlı büyüme özelliğine sahip bitkilerdir. Bu özellikleri sayesinde de biyoyakıt üretimi için en uygun adaylar içindedir.

Tatlı su algleri atık sularda yetişebiliyor. Özellikle de gübreli sularda yetişebilmektedir. Deniz algleri ise deniz suyu ile atıkların karışımında yetiştirilebiliyor.Bu her iki durumda da atık su kullanımı algler için ideal bir büyüme ortamı oluşmasını sağlıyor, aynı zamanda algler atık sulardaki besleyici maddeleri ve kirlilikleri temizleyerek bu suların temizlenmesini sağlıyor. Bu sayede atık suların çevreye verdiği zarar da azaltılıyor.

Mikroalgler güneş ışığı, karbondioksit ve atık sudaki besinleri kullanarak büyüyebiliyor. Korunaklı koylarda yüzen, ağa benzer yapılara tutturulmuş şeffaf plastik fotobiyoreaktörlerde tatlı su algleri yetiştirilebiliyor. Atık su ve karbondioksit kullanılarak gerekli olan su ve besin sağlanıyor. Algler artık suları temizlemek için kullanılırken atık sularda alg yetiştirmeye de yarıyor. Karbondioksit alg yetiştirmek için kullanılırken algler de karbondioksiti tutmaya yarıyor. Mikroalgler kozmetik ürünleri, gübre ve hayvan yemlerinin yapımında da kullanılabiliyor.

 

Bir önceki yazımız olan Kapıda Ödeme Güvenli Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close