Motosiklet Emniyet Şeridini Kullanabilir Mi?

Motosikletler büyük şehirlerde ve özellikle İstanbul’da oldukça fazla sıkıntı çekebilmektedir. Motosiklet sürücüleri trafikte herhangi bir şeridi kullandığında oldukça çok sayıda kaza tehlikesi atlatabiliyor.

Trafik olan zamanlarda trafik akmadığında da motosiklet sürücüleri emniyet şeridinden gitmek zorunda kalabilmektedir. Emniyet şeridinden gitmek normal motorlu araçlara yasak olduğu gibi motosikletlere de yasaktır. Yani motosikletler için bir muhafiyet yoktur. Emniyet şeridi çok zorunlu olduğu zaman kullanılabilir fakat bu şeritte de birçok tehlike ile karşılaşabileceği unutulmamalıdır. Makul bir hızda akan trafik varsa bu şeridi asla kullanmamanız gereklidir. Yani bir trafik polisi size ceza yazdığında da inkar etmeye hakkınız olmayacaktır.

Bazı kişiler motosikletin emniyet şeridini kullanmasının hakkı olduğunu düşünse de bu yasaktır ve yapılmaması gereken bir harekettir. Her ne kadar motosiklet bu emniyet şeridini kapatacak kadar büyük bir taşıt olmasa da kanunen bu şeridin kullanılması yasaktır ve cezası vardır.

motosiklet-emniyet-seridi-yasagi

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın