Motosikletlerde Ön Plaka Neden Yok?

Birçok insanın merak ettiği bir konudur motosikletlerde ön plakanın neden olmadığı. Motosikletlerin ön kısmında plaka bulunmaz ve sadece arkada plaka bulunmaktadır. Bu şekilde olmasından dolayı da HGS ve EDS cezaları motosikletler için geçerli olmamaktadır. Bunun nedeni de bu tür cezaları tespit eden kameraların ön plakayı okumasıdır. Motosikletlerde ön plaka neden yok ?

Birçok sosyal medya sitesinde ülkemizde motosikletlere ön plaka zorunluluğu getirileceği söylentileri çıkarılıyor. Ancak bu durum doğru değildir ve ülkemizde de böyle bir çalışma ve planlama yoktur. Ön plaka uygulaması hali hazırda Pakistan ve Hindistan gibi ülkelerde mevcuttur. Motosikletlerde ön plaka neden bulunmuyor ?

Motosikletlerin ön kısmında plaka bulunmamasının bir nedeni düşme anında sürücüye zarar vermesinin mümkün olmasıdır. Ve arka kısımda plaka olmamasının asıl nedeni de motosikletlerde geri vites olmamasıdır. Herhangi bir kaçış durumunda otomobillerde geri vites bulunduğu için ön plakaya da ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir Cevap Yazın