Neden Torrent Kullananların VPN Kullanması Gerekiyor?

Torrent dosya paylaşım tekniğidir, dosya takas sistemine verilen isimdir. Sadece download’a dayalı diğer dosya yöntemlerinden oldukça farklıdır. Doğrudan indirmekten farklı olarak, dosyayı indirirken diğer kullanıcılara da sunar. Torrent protokolü, çoğunlukla büyük boyutlardaki dosyaların paylaşımında kullanılır.

Torrent programları, dosyaya sahip dünyadaki kaynaklardan(seeder) ve eşlerden(peer) size verilerin parça parça indirilmesini sağlar. Siz de aynı şekilde sahip olduğunuz parçaları o anda indirme yapan kullanıcılara gönderirsiniz. Dosyanın tamamına sahip olduğunuz anda siz de bir kaynak(seeder) olursunuz.

Bu torrent metodunun büyük bir dezavantajı, senin kullanmakta olduğunun torrente sahip olan her kullanıcı senin bu içeriği indirmekte olduğunu veya daha önceden indirmiş olduğunu görebiliyor. Bu açık kaynaklı yazılımlarda problem olmayabilir fakat herkesin de bildiği gibi torrentler korsan film, müzik ve yazılımın yanında legal içerikler için daha az kullanılmakta. Bazı ülkelerde, örneğin Hollanda’da, korsan film ve müzik (yazılım dışında) indirmek illegal değil. (Bu da neden neredeyse çoğu torrent VPN sunucularının orada olduğunu gösteriyor.) Anlaşılacağı üzere torrentleri paylaşıma açman ve bunları upload’laman gerekiyor. (Paylaşımı kapatabilirsin fakat böyle indirmelerin çok çok yavaşladığını göreceksin.) Nerede olursan ol, torrent kullanarak korsan içerik indirmek illegal. Torrenti kullananlar, indirmeyi bitirenler dahi kısmi içeriğe sahip olanları görebilir, içeriğin hak sahibi fikri mülkiyetini izinsiz yayınladığın için sana dava açabilir. Bu çok kez oluyor ve yüksek etkilere sahip olabiliyor. Örneğin, 2010’da ABD telif hakkı heyeti birkaç bağımsız film yapımcıları adına hareket eden, belirli filmleri indiren 16,200 torrent kullanıcısının IP adresini belirledi. Heyet gerçek kimliklerini ortaya çıkaracak olan ISP’lere bağlı olan bu kullanıcılara dava açtı. Heyet daha sonra bu kullanıcılara 1,000 ve 3,000 dolar arasında değişen anlaşma teklifleri gönderdi.

pirate-movie-film-music-torrent

Peki o zaman nasıl sevdiğin bir filmi kimseye yakalanmadan indireceksin? Çok basit, torrent VPN servisi kullanarak. Torrent VPN servisi kullandığın zaman internet üzerinden çok şifreli bir tünel aracılığıyla seçtiğiniz torrent VPN sunucusuna bağlanırsınız. Şifreleme nedeniyle hiç kimse tünelden ne geçtiğini göremez. Torrent VPN servisi sırası geldiğinde evinde sahip olduğun yönlendiricin gibi davranır. Sana harici bir IP adresi verir ve böylece seni izlenemez hale getirir. Her ne zaman biri senin IP’ni torrent üzerinden alırsa VPN sunucusunu bulur. Bu sunucular herhangi bir log tutmadıkça hiç kimse o torrenti indirenin sen olduğunu bilemez. Servis sağlayıcın bir kez bir sunucuyla bağlantı kurduğunu saptayabilir fakat tünel aracılığıyla neyin transfer edildiği konusunda fikri olmaz. Sense yalnızca hayvanat bahçesi için bilet aldığını ve Wi-fi kullanırken kredi kartı bilgilerinin güvende olmasını istediğini söylersin.

Hukuki sorunlardan dolayı bazı VPN servisleri torrent trafiğine izin vermeyebilir. Bu konuda kullanacağın VPN servislerini ihtiyacına göre seçer ve kendini güvene alırsın.

Bir Cevap Yazın