Otomatik Vites Daha Çok Mu Yakar?

Otomatik Vites Daha Çok Mu Yakar?

Otomatik vitesli araçlar bazen konfor için bazen de acemi şöförler için tercih edilebiliyor. Kadın sürücüler için acemilik zamanlarında otomatik vites kullanmak kaçınılmaz oluyor.

Düz vitesli otomobillerin şanzıman ve parçaları otomatik vitesli araçlara göre daha uygun fiyatlıdır. Otomatik şanzımanlı araçlar herhangi bir arıza yaptığında oluşan masraf, bu nedenle düz viteslilere göre genellikle çok daha fazla olur.

Eskiden otomatik vitesli araçlar daha fazla yakıt tüketiyordu. Yeni nesil otomatik vites araçlarda bulunan teknoloji ise vites değerini sabit tutmayıp ihtiyaca ve yola göre sürekli değiştirdiği için motor yüksek devirlerde istense de kullanılamaz. Böylece otomatik vitesin otomatik olarak yakıt tüketimini düşürdüğü söylenebilir. Yeni teknolojide otomatik vites daha da gelişti ve yakıt tüketimini azaltan teknolojiler eklendi.

2017 model araçlarda manuel / dizel yakıt tüketim karşılaştırmalarına bakıldığında otomatik vites araçların ortalama yakıt tüketimi manuel vitesli olanlara göre daha az olduğu görülmektedir. Otomatik vites artık çok yüksek beygire sahip Bugatti gibi araçlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla otomatik vites günümüzde oldukça geliştiği gibi yakıt tüketimi de artık azalmıştır.

Tabi ki eski model araçlarda, eski teknoloji kullanıldığı için yakıt tüketimi manuel olan modellere göre oldukça fazla. Otomatik vites araçlarda bakım masraflarının daha fazla olması ise kaçınılmaz son olacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close