[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  
Düşen uçağın sırrı çözüldü
Yazar: can
Gönderen: Can   Tarih: 19-09-2012 17:07
Yorumlar: (0)   Oylar:
Facebook'ta Paylaş
Genelkurmay Askeri Savcılığı 'füze' dedi.
Genelkurmay Askeri Savcılığı, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağı ile ilgili en net açıklamayı yaptı. Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin uçağın sol arka tarafında patlayarak blast etkisi yaratması sonucu uçağın düştüğü açıklandı.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 22 Haziran'da düşen uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 30 knot süratte, soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C'de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğünü açıkladı.

İŞTE AÇIKLAMA:

”Radar telsiz ve iz kayıtlarından, uçağın uluslararası hava sahasında Suriye sınırına paralel 7 bin 400 feet irtifa, 30 knot süratte, 211 başta uçarken istikrarlı uçtuğu en son nokta olan 35.48.22 Kuzey, 35.33.21 doğu koordinatında
soldan ani bir dönüşte irtifa kaybederek Suriye kara kıtasına 8.6 deniz mili mesafede saat 11.57 C’de Suriye kara sularında 35.48.26 kuzey, 35.37.59 doğu koordinatında denize düştüğü tespit edilmiştir.

MERMİ HASARINA RASTLANMADI

Kaza sonrası su yüzeyinden alınan parçalar, Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’nda incelenmiş, istikamet dümeni üzerinde Suriye makamları tarafından iddia edildiği şekilde uçaksavar mermisi hasarına rastlanmadığı tespit
edilmiştir.

Enkaz parçaları 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda metalurjik incelemeye tabi tutulmiş, parçalar üzerinde füze yakıtlarında oksitleyici ve harp başlıklarında ana malzeme olarak kullanılan potasyumklorat (KCIO3) bileşiğine ait
olduğu değerlendirilen partiküller tespit edilmiştir.

PATLAYICI MADDE ARTIĞI TESPİT EDİLDİ

Daha detaylı bir patlayıcı incelemesinin yapılması maksadıyla HPLC (High Pressure Liquid Cromotography) ve LC-MS-MS (Liquid Cromotography Mass Spectrometer) yöntemleriyle patlayıcı artığı analizleri yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu maksatla ilgili parçalar İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderilmiştir.

İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığınca yapılan inceleme neticesinde, enkaz parçaları üzerinde RDX (Hexogen), HNX (Octogen), TNT (2,4,6-Trinitrotoluene) ve PETN (Pentaerythritol Tetranitrate) patlayıcı madde artığı tespit edilmiştir.

Uçak üzerindeki radar ikaz alıcısı kayıtlarında yapılan incelemede füze yayınlarından sinyal alındığı belirlenmiştir.

Uçakta teknik bir arıza bulunduğuna ve bu nedenle düştüğüne yönelik herhangi bir bulgu tespit edilmemiştir.”

BLAST ETKİSİYLE SOLA DÖNÜŞLE İRTİFA KAYBETTİ

Açıklamada, ”Belirtilen bulgular ışığında Kaza Kırım İnceleme Raporunda sonuç olarak; uçağımızın Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasında uçarken, Suriye hava savunma unsurları tarafından atılan füzenin, uçağın sol arka tarafında patlayarak blast etkisi yaratması sonucunda, uçağın ve pilotların uçuş şartlarını sağlayamayacak şekilde etkilenmesi nedeniyle uçağın sola dönüşle irtifa kaybedip, sola hafif yatışlı ve burun yukarı pozisyonda suya çarptığı
kanaati belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, olayın tüm yönleriyle açıklığa kavuşturulmasına yönelik kapsamlı soruşturmaya devam edildiğini de bildirdi.