Portakal Gazı Nedir?

Portakal Gazı Nedir?

Son günlerde çokça duymaya başladığımız portakal gazı, ilk olarak 7 Şubat 1967 yılında Amerikan ordusu tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Vietnam savaşı sırasında kullanılan bu zehirli gaz, aynı zamanda asetik asit olarak da bilinmektedir. Etkisi oldukça ciddi olan madde, kas ve vücut bozukluklarına neden vermektedir. Özelikle hamile kadınlarda bebeklerde anormal doğumlara yol açmaktadır. Vietnamda bir çok çocuk bu gazdan dolayı anormal doğmuştur ve bir çok yetişkin ölmüştür.

Portakal gazı (orange agant) isminden anlaşıldığı gibi sarı ya da turuncu değildir. Bu rengi dış kutusundaki turuncu  uyarı işaretlerinden almaktadır. Gazın rengi beyazdır. İnsana verdiği zararların yanı sıra doğyada çok zararlı bir gazdır. Portakal gazı özellikle kanser hastalığına neden olmaktadır. Lösemi, solunum zorluğu, körlük, yumuşak doku sarkması ve sinir sistemi dokularını deforme etmektedir. Biber gazından çok daha zararlı olan bu madde bir çok ülkede yasaklanmıştır. Portakal gazının çok fazla tahriş edici etkisi vardır. Temas esnasında geçici felç ve görme bozukluklara sebep olabilir. Gözleri yaşartan gazın salgıladığı dioxin maddesi oldukça tehlikeli ve zarar vericidir. Vücuda girdiği takdirde çok hızlı yayılma özelliği göstermektedir özellikle karaciğer, prostat, cilt kanserlerine neden olmaktadır.

Bu zararlı maddeye maruz kalanların mutlaka tıbbi destek görmesi gerekmektedir ve gaz sıkılan ortama maske takmadan yaklaşmak insan sağlığı için çok tehlikelidir. Gazın dumanı yok olsa da yoğunluğu 15 dakikadan fazla sürmektedir. Eğer portakal gazına maruz kaldıysanız hemen bir hekime başvurunuz ve alkol,sigara gibi zararlı maddelerden uzun bir süre uzak durunuz bunun sebebi maddenin vücutta hızlı yayılmasıdır. İç organları tahrip eden bu gazın üsütne birde kötü alışkanlıklar eklenince sonuçları çok ağır olabilir. Eğer gazın kapsülü size yakın bir yere düştü ise asla dokunmayınız ve uzaklaştırmak için uğraşmayın ve hemen bulunduğunuz bölgeyi terk edin. Eğer portakal gazından etkilendiyseniz yanan bölgeye su değdirmeyiniz. Diğer gazlar olduğu gibi limon kullanmak bu maddenin etkisini geçirmeyecektir. Süt ürünlerini bu madde için faydalıdır. Sürekli yoğurt yiyerek zararlı etkisini vücuttan atabilirsiniz. Sütle elinizi ve yüzünüzü yıkamak gazın etkisini en aza indirecektir.

Bir önceki yazımız olan Kapıda Ödeme Güvenli Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close