[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  
 
Yazar Mesaj   #22692  01-02-2011 19:24 GMT+2 saat  

ahmet


Admin


Tecrübe Puanı.: 93.6%
Ruh Hali: Mutlu
Mesaj 3761
Şehir: İstanbul
Ülke:
Meslek: Öğrenci
Yaş: 22
Facebook'ta Paylaş
Lcd veya Plazma Tv'yi Bilgisayara Nasıl Bağlayabiliriz?
TV Nasıl Bilgisayara Bağlanır?

Ekran kartlarında değişik görüntü çıkışları olur. Bunlar :

1. VGA
2. DVI
3. HDMI çıkışlardır.

VGA sadece görüntüyü aktarır , sesi aktarmaz. Analog bağlantı tipidir. En alt kalite bu bağlantı ile olur. Mavi renklidir.

DVI sadece görüntüyü aktarır ,sesi aktarmaz. Dijital bağlantıdır ve bu sebeple kaliteli bağlantı şeklidir. Beyaz renklidir.HDMI hem görüntü hem de sesi aktarır. Dijital bağlantıdır , görüntü aktarımında kalite kaybı oluşmaz. En kaliteli bağlantı şeklidir.Bazı ekran kartlarında bu vga-dvi-hdmi çıkışlardan 2 tanesi bazılarında ise 3ü de bulunabilir.Bu bağlantıları yaparken ya yeni ve uygun kablo almamız yada mevcut kablolarımıza dönüştürücü takarak kullanmamız gerekiyor. Dönüştürücüler her ne kadar basit parça da olsalar fiyatları 1-2 lira değil 10 lira civarıdır. Kablolar ile 10-20 lira arasıdır. Aradaki fiyat farkının az olması kablo almayı daha mantıklı bir tercih yapıyor.

VGA-DVI Dönüştürücü :HDMI-DVI Dönüştürücü :Kablolar

VGA-VGA kablo :VGA-DVI kablo :DVI-DVI kablo :HDMI-DVI kablo :HMDI kablo :Kablolarımız tamam artık ekran kartına takıp sonra tvnin arkasında bulunan uygun girişe takmalıyızKablo bağlantıları yapıldıktan sonra yapılması gerekenler

Bilgisayarın bağlantıları algılaması için tvyi kapatıp açmamız , bazı durumda ise bilgisayarı tekrar başlatmamız gerekiyor. Daha sonralarında bu işlemler gerekmiyecek. Tvnin menüsünden pc veya hdmi seçeneklerine gelip ekrana görüntü almaya çalışıyoruz. Ekrana görüntü gelmiyorsa ekran kartının driver programını açmalıyız. Ati için Catalyst Control Center ayarlarına girip clone seçeneğini seçerek ekrana görüntü gelmesini sağlayabiliriz. Ati için Display Manager - Display Properties altında görüntü ayarları var. Nvidia için de ayarlar benzer şekildedir.Ati ekran kartlarında ses çipi de bulunur ve hdmi bağlatı üzerinden sesi ve görüntüyü sorunsuz aktarır.

Atinin güncel driveri :

http://game.amd.com/us-en/drivers_cat.....=xp/radeonx-xp

Atinin ses çipi driveri :

http://support.amd.com/us/gpudownload.....?&lang=English

adreslerinden indirip kurulmalıdır. Bu işlemleri yapmamıza rağmen hala ses alamayız çünkü denetim masasından ses özelliklerine gelip oynatırken kısmına ses kartı olarak atinin ekran kartındaki çipini göstermemiz gerekiyor.Ekran kartınız Nvdia ise ve realtek ses çipi kullanıyorsanız bunun için gerekli driverları yüklemeniz gerekecek. Bu sefer Realtek çipini ses çıkışı için tanıtmanız gerekecek.

bilgisayarınızdaki donanımların ne olduğunu anlamak için :

http://www.lavalys.com/sites/default/.....ltimate550.zip

adresinden Everest programını indirin.

Not : Arkadaşlar eğer yazdıklarımda yanlış veya kafa karışıklığı oluşturulacak ifadeler varsa lütfen pm atın gerekli düzenlemeleri yapayım.


DonanımHaber Forumları "Ender123" kullanıcı adlı üyeden alıntıdır.

__________________
Ahmet Emin ÇALIŞAN
ahmet@huzuristan.com
> www.twitter.com/ahmetcalisan <
Uploaded.To Referans:
http://ul.to/ref/2119597
Turbobit Referans:
> TIKLA <
Kullanıcın Sayfasını Ziyaret Et Gender_Bay Çevirimiçi durumu   

Yazar Mesaj   #22693  01-02-2011 19:30 GMT+2 saat  

moonlight


Admin


Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neşeli
Mesaj 4214
Şehir: istanbul
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Yaş: 30
Facebook'ta Paylaş
teşekkür ederiz

__________________
Gender_Bay Çevirimiçi durumu