[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  
 
Yazar Mesaj   #23827  22-09-2011 19:46 GMT+2 saat  

moonlight


Admin


Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neşeli
Mesaj 4214
Şehir: istanbul
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Yaş: 30
Facebook'ta Paylaş


Kendimi hastalık hastası olarak bile tanımlayabilirim ama ne yalan söyleyeyim, yan etkilerini gördükçe bu ilaçtan ölesiye korkmaya başladım.yan etkileri kullanımı prospektüsü işe yarar mı

Geçen günlerden 10 tanesinde (normal yoldan söylemem gerekirse, 10 gün boyunca) ufak bir cilt tedavisi gördüm. Sırtımdaki akneler (Evet, iğrenç.) yüzünden 10 gün boyunca her öğlen 12'de ve her gece yine 12'de Tetralet adlı bir haptan, Benzamycin diye bir kremden ve Cleacin isimli bir tonikten aldım. Sonuç falan alamadım ama.

İlaç tedavisinin sonuçlarını (var olmayan sonuçlarını) göstermek üzere bugün tekrar doktora gittim. İlaçların hiçbir işe yaramadığını söyler söylemez "Tamam, Roaccutane tedavisine başlıyoruz." dedi - sırtıma bile bakmadan. 7 ay boyunca kullanacakmışım, günde iki doz - kaç miligram almam gerektiğini söylemedi. İlacı daha önce hiç duymadığım için "Peki, başlayalım." dedim ama ilacın imzayla verildiğini söyleyince korktum, oturup doktordan ilacın nasıl bir şey olduğunu anlatmasını istedim. Cildi, özellikle dudakları çok kuruttuğundan bahsetti. Beni bu bile korkutmuştu, biraz daha düşünmek istediğimi söyleyip eve döndüm.

Bunlar öğlen 11 buçuk ile 12 arasında oldu. Şimdi saat 19.10 ve 15-20 dakikadır bu ilacı araştırmak üzere Ekşi Sözlük'teki ilgili başlığı inceliyorum. İnceliyorum ama 6 sayfanın daha ilkini okuyunca ağlayasım geldi. Yan etkisi yalnızca ciltte kuruma değilmiş, en büyüğü bile değilmiş cilt kuruluğu! Sıralıyorum:

AĞIR DEPRESYON!
Eklem ağrıları
Düzensiz aralıklarla burun kanaması
Ciltte, özellikle dudaklarda ve gözlerde kuruma
Kolesterolde artış
Derinin aşırı hassaslaşması (Örneğin kaşınan yeri sertçe veya uzun süre kaşırsan direkt yara oluyormuş.)
Yanak şişmesi
Kemik yoğunluğunu azaltması (veya kemiklerdeki delik sayısını artırması)
...falan filan. Bu yan etkilerin çoğu (sanıyorum sadece depresyon ve cilt kuruluğu hariç, onlar prospektüste de yazıyormuş) yalnızca iddia. Ama tecrübeleri anlatan iddialar, bu yönden çok korkutucu.

Şimdi beni düşündüren en önemli yan etki, ağır depresyon. Depresyona (maalesef) meyilli olduğum ve geçmişimde farklı derecelerde depresyonlara girip çıktığım için (Bu depresyonların etkilerini Beyn'de bile görmüşsünüzdür.) bu yan etkinin bende de görüleceğinden çok korkuyorum. Bünyemin depresyonlara dayanıklı olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim ve bu yüzden iradeli insanlar gibi "Geliyorum!" diyen bir depresyona göğüs geremem. Cildim kurur: bebe yağı var, dudak kremi var, Bepanthen var. Eklemlerim de ağrıyabilir: Ağrı kesici var, hem az biraz acıya dayanıklıyımdır. Ama depresyona çözüm yok. Var, antidepresan var ama antidepresan kullanmayı da pek istemiyorum; o ilaçlar depresyonun etkilerini minimuma indirmekle kalmıyor, seni bir ota dönüştürebiliyor. Ama tabii depresyonla karşılaşmamak da var; ilacı kullanan herkes depresyona girmiyor (örneğin lisede Roaccutane kullandığını öğrendiğim arkadaşlarımdan biri veya Ekşi Sözlük'teki o sayfaya yorum yazan insanların bazıları).

by : beyn.org

ekşi sözlükten kullanıcı yorumları:

türkiyede roaccutane adı altında satılmaktadır. sivilce değil akne ilacıdır, aradaki farka nüans deyip geçmeyiniz. bu ilacı hamilelerin ve "hamile kalma olasılığı bulunanların" (bu nasıl bir kümeyse artık) kullanması tehlikelidir, çocuğu allah çarpar. bu bakımdan doktor ilacı yazarken özel form imzalattırır "(ro)accutane kullandığım sürece hamile kalmayacağıma söz veririm, and içerim gerekirse" şeklinde. şiddetli depresyon yarattığı son senelerde kesinleşmiş bir ilaçtır, misal amerikadaki son uçak kaçırıp binaya çarpma eğlencesinin faili gencin de sivilce surat (ee, akne) bir insan olup accutane kullandığı ve bu sebepten yaşadığı depresyonla intihar amaçlı böyle bir eylem yaptığı söylenmektedir.:
kullanılırken fırlayan kolesterol seviyesi sebebiyle ayda bir kan testi yaptırılmasını gerektiren ilaç, bi de aklıma şöyle bişey geldi; depresyon ve intiharın çok somut ve belirli olmayan bir milyon tane sebebi olabiliceği düşünüldüğünde, bu ilacı kullanmak zorunda kalacak derecede abarmış bi sivilce sorunundan dolayı kişinin büyük ihtimalle yaşamış olduğu psikolojik çöküntü, yıllar boyu aynaya bakınca gördüğü şeyden tiksinmiş olma durumu, ve bu durumun kişinin sosyal hayatına olan kaçınılmaz etkilerinin(dalga geçilme, vs) bu depresyona girme sürecinde tamamen etkisiz olduğu kanıtlanmış mıdır, yani yumurta mı tavuktan çıkmıştır yoksa tavuk mu yumurtadan? ya da bu ilaç beynin kimyasını etkileyebilicek bi madde mi içermektedir, hmm.:
en büyük yan etkisi depresyon olan, amerika'da bu ilacı kullanan 500 e yakın kişinin intihar etmesi sonucu kullanımı yasaklanan, türkeye'de kullanımı gayet yasal olan, kullanan kişiyi muma çeviren, kişide varolan bütün sivilce potansiyelini dışarı çıkaran, tedavi bitimindeyse bir daha hiç çıkmamak üzere sivilce sorunundan kurtarabildiğini iddia eden, başka ağır ilaçlarla kullanıldığı takdirde ölüme bile sebebiyet verecek derecede ciddi hasarlara yol açabilen * *, yeşil reçeteyle satılan, korkulası bi ilaç. * (bunkum, 21.11.2002 14:26):__________________
Gender_Bay Çevirimiçi durumu