[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  
 
Yazar Mesaj   #13054  12-04-2009 18:49 GMT+2 saat  

moonlight


Admin


Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neşeli
Mesaj 4214
Şehir: istanbul
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Yaş: 30
Facebook'ta Paylaş
televizyonun çocuklara zararı var mıdır ?

İlerleyen teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ise sanılandan fazla. İşte o etkiler ve çocukları koruma yolları...Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Arzu Özgeneci, çocukları teknoloji çağında bekleyen tehlikelerden nasıl korumak gerektiğine dair ipuçlarını verdi.

0-2 yaş: Amerikan Çocuk Akademisi asla ekranla karşılaşmamalarını öneriyor. Yapılan araştırmalar 1 yaş altında günde 2 saatten fazla televizyon seyreden çocukların dil gelişiminin diğer çocuklara oranla 6 kez daha geride olduğunu saptamıştır.

2-5 yaş: Bu yaşlar arasındaki çocukların televizyon izlemek yerine zamanlarını oyunlara ve sosyalleşmeye ayırmaları yerinde olur. Bu yaş arasındaki çocukların sadece 1 saat televizyon izlemeleri önerilir. Ancak anne babaların şiddet sahnesi içermeyen programlar özellikle çizgi filmlerle sınırlandırmaları önerilir. Çocuklar bir programı defalarca seyretmeyi sevdikleri için programları kasete alabilirsiniz.

6-11 yaş: Okuma ve ödevlere harcanan zamanı kısıtlamaması açısından bu yaş çocuğun televizyon seyretmesi kontrol edilmelidir. Araştırmalar, çoocuğun günde 1-2 saat televizyon seyretmesinin okul başarısını, özellikle okuma konusundaki cerimini dikkate değer bir biçimde olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu yaş çocukları için kaliteli programlar azdır; o nedenle, ya çizgi filmleri ya da yetişkinlere yönelik programları izlerler.

Aileler, bu yaş grubuna yönelik kaliteli programları (doğa ile ilgili programlar, durum komedileri gibi) aramak zorundadırlar. Bu yaş çocukları, okul öncesi yaştaki çocuklar gibi çizgi filmleri sever ve oradaki kahramanlarla özdeşleşir. Bu tip programların “saldırganlık” yönü asgariye indirilmeli ve “hayali yönü” olduğu vurgulanmalıdır.

EĞİTİCİ ARAÇ OLABİLİR

Günümüzde çocuklar cinsel, cinsel öğe bulunan birçok mesajla karşı karşıya kalmaktadırlar, (televizyon, dergiler, reklamlar, müzik, sinema ve internet). Televizyon cinsellikle ilgili tutumun sorumluluklarını ve tehlikeleri hakkında çocuk ve gençleri eğiten önemli bir araç olabilir.

OBEZİTEYİ KÖRÜKLÜYOR

Televizyonun çocukların hayatında önemli bir etkisi vardır. Bu etki; televizyonun karşısında geçirilen süre, yaş, kişilik, televizyonun yalnız mı anne babayla mı birlikte seyredildiği, seyredilen materyalle ilgili olmasına bağlıdır. Televizyonun olabilecek olumsuz etkilerini en aza indirebilmek için şiddet içeren filmleri ebeveynlerin engellemesi gerekir.

Çünkü birçok araştırma, şiddet mesajları ile dolu filmlerin çocuklarda korku davranışında artışa neden olduğunu göstermiştir. Ayrıca saldırganlık ve şiddete karşı duyarsızlaşma gibi olumsuz etkileri de bilinmektedir. Yine yapılan araştırmalar aşırı teknoloji bağımlılığının obeziteyi körüklediğini, hastalıklara zemin hazırladığını ortaya koymuştur.

AÇIK TV PASiF iÇiCiLiK GiBi

7-12 yaş arası aşırı televizyon seyretmek ev ödevine ayırdığı zamanı azaltmakta ve yaratıcı oyun kabiliyetini azaltmaktadır. Dolayısıyla anne babaların okul çağı çocuklarda programlarını seçerek belgesel ve öğretici programları spor müzik içerikli programları 1-2 saatle sınırlayarak yardımcı olmalıdırlar. Televizyon seyretmek pasif bir iştir. Yaratıcılığı azaltır. Arkada televizyonun açık olmasının bile oyun süresini azalttığı görülmüş, bunu çocuk doktorları pasif içicilik ile eşdeğer olduğunu göstermişlerdir.

Çocukları televizyondan uzak tutamıyorsanız, onları bilinçli ve seçici olarak yetiştirin

Medicana International Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzman Dr. Hülya Bingöl; okul çağı öncesi çocukların günde ortalama 75 dakika, 6-9 yaş arasındaki çocukların 92 dakika, 10-13 yaş arasındaki çocukların ise 108 dakika televizyon karşısında kaldığını söyledi.

Bingöl, aileleri bu konuda şu sözlerle uyardı: "Çocukları televizyondan uzak tutmanın olanağı yok. Dikkat edilmesi gereken; çocukların bilinçli ve seçici olarak yetiştirilmeleridir. Çocuk günde en fazla bir saatini televizyon izlemeye ayırmalıdır." dedi.

__________________
Gender_Bay Çevirimiçi durumu