[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  
 
Yazar Mesaj   #14032  03-05-2009 19:09 GMT+2 saat  

moonlight


Admin


Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neşeli
Mesaj 4214
Şehir: istanbul
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Yaş: 30
Facebook'ta Paylaş
Akbili de Hacklediler

Öncelikle "bunu okuyunca akbili kırabileceğim" sanan yanlış sanar. "akbili kırınca bedava inip bineceğim" diyende eşeklik eder, başkasının hakkını yer, amaç kırmaktır, kullanmak değil. (bkzacker etiği)

Akbil Dallas firmasının ürettiği IButton tipi bir modüldür. İETT tarafından kullanılan modüller genel olarak DS1991 ve DS1963S dir. Akbil ilk çıktığında şifreleme sistemide olmayan daha basit modelleri kullanılmaktaymış ama ben görmedim. Herneyse elinizde DS1963S var ise garanti veriyorum bunu kırmak mümkün değil, zira geliştirilme amacı sanal para olarak kullanılması, yani banknottan daha güvenli.

Bence arkadaşlarınızın akbillerininde üzerini okuyup DS1991 yazanından bulmaya çalışın, çünkü o kırılabilir.

Gerekli malzemeler:Yeterli elektronik bilgisi ve pic16f84 entegrelerini programlayacak kadar programcılık deneyimi.

http://www.ibutton.com adresinden bulunacak seri porttan ibutton okuma devresi ve ds1991 dökümanları.devre kodu ds9097u ve özel diyot olarak geçen diyotların yerine uyduruk diyotlar koysanızdqa çalışıyor, inanmayın onlara, bitek zener e dikkat. tüm malzeme yaklaşık 1 milyon tl tutuyor.

PIC16C84 + lcd display ve birsürü ıvırzıvır elektronik malzeme. 2 adet akbil

Birkaç gün zaman.Yapılacaklar:Öncelikle seri porttan ibutton okuyucu ve yazıcı yapılır ve siteden indirilen yazılımı bilgisayara yüklenerek, akbili okuduğuna emin olunur.

Dökümanlar hatim edilerek pic ile akbil okuma kodu hazırlanır.

Sonra pic sanki bir hırsız gibi kullanılarak, seri portttan akbil okunup yazılırken geçen veriyi okuyacak hale getirilir. bu durumda pic sadece dinleme yapmaktadır.

PIC kodunda bir iki basit düzeltme yapılarak geçen veriden sadece şifrenin geçtiği bölümü okuması ve bunu lcd ekrana yazması sağlanırsa cihazımız hazır okur.


Kullanımı:Madara edilip üzerinde oyanmış akbil artık iett de geçmeyeceği için bir köşeye ayrılır.

Temiz ve kullanılmamış olan akbile kontör yükletilir(mesela 5 milyon)

PIC ile yapılan lcdli devre pil ile çalıştırılarak ve akbile bantlanıp ucundan iki tel çıkartılarak, akbil doldurma gişesine gidilir, çevrede kimse yokken, cihaza değdirilir,

Bu sırada cihaz sizin akbilinizin ürün kodunu okuyarak şifreyi hesaplar ve bu şifreyi sizin akbile gönderir ki içinde nekadar kontör var okuyabilsin.

Aynı anda sizin pic boş durmaz ve bu şifreyi aradan kulak misafiri olarak lcd ekrana yazar.

Evin yolu tutulur, seri port okuyucuya akbil değdirilir, şifre sorduğu yere bu şifre yazılır. kontör bilgisi görülür, özenle değiştirilir ve istenilen meblağa ayarlanır. (Bu veride şifrelidir orada 100.000 yazmasını beklemeyin)Nasıl kolay değil mi? Akbil güvenlidir iyidir hoştur ama tüm IButton(veya tom) entegreleri gibi onunda en büyük zaafı, son derece basit olan iletişim algoritmasının, araya sokulan şeyler ile dinlenebilmesidir.

Eğer yukarda yazanlardan bişey anladıysanız, bana soru sormayın, anlamadıysanız hiç sormayın.
akbilin formülü / akbil yapılışı
Akıllara durgunluk veren akbil oyunu
Vatandaş işe bedava gidip gelmenin yolunu nasıl buldu?

AKBİL KURNAZINA BAK AHLAKSIZLIK İTİRAFI
ARKADAŞIMIZ Abdülkadir Şehirlioğlu'nun yaşadığı olay. Beylikdüzü Migros durağında arkadaşımızla İETT otobüsüne binen bir kişi, Akbil basma sırasında şoförle tartışmaya girer. Şoför, şahsın Akbil'inin boş olduğunu söyler ama karşı taraf normal geçiş yaptığında ısrarlıdır. Uyanık adam, şoförü ikna etmek için Akbü'ini verir ve "İsterseniz bakın. Daha yeni 15 liralık doldurmuştum." Şoför bakar, gerçekten Akbil 15 liralık doldurulmuş ve bir kere basılmış. Yolcudan defalarca özür diler.

AHLAKSIZLIK İTİRAFI
ARKALARA doğru ilerleyen yolcu, boş koltuğa oturur ve yanındaki arkadaşına anlatmaya başlar. Bakın Allah'ın işine ki, tam orada arkadaşımız vardır. Kurnaz vatandaş, cebinden bir Akbil daha çıkarır ve gösterir: "Biri boş, diğeri 15 liralık dolu ve bir kere basılmış. Boşu bastım, şoföre doluyu gösterdim. Bu şekilde 2 yıldır bedava işe gidip geliyorum." Bu sözlerin ardından ayda 150-200 lira kar ettiğini ballandıra ballandıra anlatır. Ahkam kesmeye hiç gerek yok. Yorum sizin!

__________________
Gender_Bay Çevirimiçi durumu