Sağlık Bakanlığındaki T.C Neden Kaldırıldı?

saglik_kurumlarindan_tc_ibaresi_kaldirildi

Önceki yıllarda ülkemizde sağlık ocağı olarak faaliyet gösteren ve aile sağlığı merkezi olarak adı değişen kurumun yeni tabelalarında Türkiye Cumhuriyeti kısaltması olan T.C ibaresi de kaldırılmıştır. Bunun kaldırılmasının sebebi net olarak bilinmemekle birlikte “sağlıklı” bir açıklama da yapılmadı. Her kesimin farklı farklı yorumladığı ve doğal olarak da art niyet arandığı bir duruma dönüşmüştür. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı bu tabela değişikliğini yaptı fakat neden T.C ibaresini kaldırmak istedi? Bunun mantıklı bir açıklaması olması gerekir. Bu kurum nereye bağlı ve kim yönetiyor sorusu da akıllara geliyor. Sağlık Bakanlığının internet sitesinde de logo üzerinde T.C ibaresi yoktur. Fakat iletişim sayfasında T.C Sağlık Bakanlığı yazmaktadır.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı bir yazısıyla kendine bağlı bulunan sağlık kurumlarının tabelalarında Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan ibare olan “T.C.” yazısını kaldırılacağı iddialarına cevap veren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Benim Bakan olduğum dönemde hiçbir kurumda T.C ibaresinin kaldırılması söz konusu değildir. Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Hastaneler Kurumu ve Halk Sağlığı Kurumu T.C Sağlık Bakanlığı’nın kurulları haline geldiği için kurul tabelaları haline dönüşmüştür. Dolayısıyla esas olan T.C Sağlık Bakanlığıdır” demiştir. Bunun 1 yıl önce yapılan bir değişiklik olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, “Bunun şimdi gündeme gelmesinde art niyet vardır. Tabela değişikliği fotoğrafını koyanlar altına bir de tarih koyması lazım”açıklamasında bulundu.

T.C logosu kullanılırken bir anda kaldırılması her ne sebeple olursa olsun kötü düşünülme ihtimali kaçınılmazdır. Umarız bu karardan kısa zamanda dönülür. Kararla ilgili kamuoyuna beklenen mantıklı açıklama yapılmasını bekliyoruz. T.C ibaresinin kaldırılmasını mantıklı bulmuyoruz.

TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI’NIN GÖNDERMİŞ OLDUĞU YAZI:

saglik_bakanligi_tc_ibaresi

 

Sitemizde yayınlanan şu konuyu okumanızı tavsiye ederiz:
Facebook ve Twitter T.C Eylemi İnci Sözlük İşi Çıktı
http://www.huzuristan.com/facebook-ve-twitter-t-c-eylemi-inci-sozluk-isi-cikti/

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close