Spotify – Bilgisayardaki Önbellek Kayıt Yeri Değiştirme

Spotify’ın dinlediğiniz müzikleri sürekli ön belleğe alarak bilgisayarınızda kaydettiği bir yerel uygulama önbellek dosyası bulunmakta ve Spotify’ı sıklıkla kullanan biriyseniz bu önbellek boyutu gittikçe kabarır. Örneğin sınırlı kapasiteye sahip Windows’un yüklü olduğu bir ana disk bölümünüz olabilir. Spotify’ın bu bölümü değil de sizin seçeceğiniz bir disk bölümünü depolama amaçlı kullanmasını isteyebilirsiniz.

Spotify’ın gelişmiş ayarlar bölümünde hali hazırda Ön bellek kayıt yerini seçmenize yarayan bir ayar bulunmakta, fakat bu ayar maalesef dinlediğiniz müziklerin kaydolduğu dizini değiştirmiyor. Sanıyoruz Spotify uygulamayı kullanırken probleme yol açmaması (yedek diskinizin kaldırılması gibi) için böyle bir yol uyguluyor.

Windows Junction denilen klasör kavşağı oluşturma yöntemini kullanarak istediğimiz şeyi kolaylıkla yapabilirsiniz.

spotify-yesil-logo

Not: Öncelikle gizli öğeleri görüntüleme seçeneğini ayarlamanız gerekiyor ki AppData gibi gizli olan bölümü görebilelim.
Not 2: “PC kullanıcı adınız” yazan bölüme kendi bilgisayarınızın kullanıcı adını yazın.

1- Spotify’ı tamamen kapatın.
2- Şu dizine gidin: C:\Kullanıcılar\<PC kullanıcı adınız>\AppData\Local\Spotify (veya C:\Users\<username>\AppData\Local\Spotify)
3- Data klasörünü silin. (Silmek istemiyorsanız yeniden adlandırma yapabilirsiniz.)
4- Komut istemi’ni (cmd) açın. (Windows tuşu+R > cmd)
5- Altıncı adımdaki komutta gereken yerleri değiştirerek direk uygulayın.
6- mklink /J “C:\Users\<PC kullanıcı adınız>\AppData\Local\Spotify\Data” “<kaydetmek istediğiniz yer>”
7- Keyfini çıkarın.

Bir önceki yazımız olan Kate Upton Kimdir? başlıklı makalemizde Biyografi, Kate Upton Biyografisi ve Kate Upton Boyu Kaç Cm? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın