Türkiye’de Fiber Ne Zaman Yaygınlaşır?

fiber-optik

Türkiye’de malesef ki halen bakır altyapı üzerinden hizmet veriliyor. Şuan İstanbul’un birçok ilçesinde fiber altyapısı mevcut. Fakat bu altyapı ile ilk önce sitelere hat çekildi. Tabii ki şuanda birçok site bile bu hizmetten mahrum.

İnternette binasına uzun uğraşlar sonucu fiber internet hatta çektirdiğini anlatan vatandaşlar var. Eğer ki sokağınızdan, caddenizden bir fiber hattı geçiyorsa başvuru yapıp dilekçe verirseniz fiber internet kutusunu binaya aldırabilirsiniz.

Bu hizmetin bir standart haline gelmesi zaman alacaktır. Kısa bir süre önce işyerimize de Türk Telekom yetkilileri geldi ve fiber internet hakkında bilgi verdi ve yakında bu bölgeye de bağlanacağı bildirildi. Binaya kadar fiber gelip gelmeyeceğini sordum ve sokaktaki fiber hattan binaya bakır kablo çekileceğini öğrendim. Yani sadece alt yapı değişiyor ve binaya farklı bir tesisat çekilmiyor. Bu kablolama ile kaç Mbit internet kullanabileceğimizi sorduğumda ise “25 Mbit’e kadar” hizmet verilebileceğini öğrendim.

En sağlıklı olanın modeme kadar fiber gelmesi olduğunu düşünüyorum. Bu belki daha zahmetli ve pahalı olacaktır fakat daha yüksek hızlar alınabilecektir.

Türkiye’ye internet halen pahalı ve gerçek bir hız yok. Alt yapının değişerek hızın yükselmesi ve fiyatların da ucuzlayıp gerçek fiyata gerçek hizmetin alınması gerekmektedir. Bunun için ne kadar süre geçeceği bilinmiyor. Fakat Türk Telekom çalışıyor. Bundan sonrası ise internet şirketlerine kalmış gibi gözüküyor. Umarız kısa zamanda Avrupa standartlarına ulaşırız.

Bir önceki yazımız olan İnternetten İkinci El Ürün Alırken Dikkatli Olun başlıklı makalemizde internetten 2.el alışveriş ve internetten alışveriş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın