Uluslararası Hackerların Yeni Dolandırıcılık Yöntemi

egm-logo-dolandiricilik

Uluslarası hacker grupları yeni bir dolandırıcılık yöntemini keşfetti.Türk polisi yazısını, logosunu ve Emniyet Genel Müdürlüğü ibarelerini kullanan hackerlar bilgisayarlarınıza bir virüs yükleyip sizi suç işlediğiniz yönünde bilgilendiriyor ve 100 Euro para talep ediyor.  Polis virüsü olarak adlandırılan bu virüs program ücreti yatırdığınız takdirde kaldırılıyor. Virüs oldukça yaygın ve birçok bilgisayara bulaşmış bulunmakta.

Türkiye’de buna inanıp para yatıran çok sayıda insan olduğuna inanıyorum. Beni bile böyle bir uyarı geldiğine dair arayan insanlar oldu.

Bu virüsten nasıl kurtulabilirim?

Virüsten Malwarebytes gibi malware temizleme programlarıyla kurulma ihtimaliniz olup kesin çözüm format atmaktır. Bu tür virüs yazılımları virüs programlarının elinden kurtulmayı başarıyor. Verilerinizi yedekleyip format atmanız kurtuluş için tek çare gibi gözüküyor.

Programın uyarı yazısı

“Sizin PC’niz aşağıdaki belirtilen nedenlerden en az biri nedeni ile bloke edilmiştir. Telif hakları kanunun (video müzik yazılım) ihlal etmiş oldunuz ve telif haklı içeriği yasa dışı kullanmış veya dağıtmış oldunuz. Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanununun 128. maddesinin ihlali demektir. Ceza Kanununun 128. maddesi 200 ile 500 maksimum maaş veya 2 ile 8 yıl arası özgürlükten men sağlar. Siz yasaklı pornografik içeriği seyretmiş veya dağıtmış oldunuz. Bu Türkiye Cumhuriyeti Ceza Kanunu’nun 202. maddesinin ihlalidir. 202. madde, 4 ile 12 yıl özgürlükten meni sağlar. Bilgisayar verisine yasa dışı erişim sizin PC’nizden başlatılmıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 208. maddesi 250 bin (YTL) para cezası veya 4 ile 9 yıl özgürlükten meni sağlar. Kişiliğiniz ve adresiniz şu anda tespit ediliyor. 72 saat içinde yukarıda belirtilen bir veya birden fazla madde kapsamında size karşı ceza davası başlatılmış olacak.”

Bir önceki yazımız olan İstanbul Florya-Sirkeci Sahilyolundaki Gereksiz Otobüs Yolu EDS Uygulaması başlıklı makalemizde bakırköy sahilyolu eds, bakırköy sahilyolu radar ve sahilyolu eds hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir