Ve sonunda IPv4 Tükendi!

Biz insanlar tüketimi seviyoruz, sonunda bitti bitecek denilen IPv4 tükendi ve IPv6 devri başladı…

American Registry for Internet Numbers (ARIN) adlı kuruluş, Kuzey Amerika’daki IPv4 internet adreslerinin tümünün tükendiğini açıkladı.

IP adreslerinin dağıtımını yapan ARIN adlı kuruluş, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada kendi IP havuzundaki son adresi de atadığını açıkladı. ARIN 2014 yılında IPv4 adreslerinin tükenmeye başladığını ve ilerisi için taşıyıcıların IPv4 prokolunu benimsemeye başlaması gerektiğini dile getirmişti.

IPv4’ten IPv6’ya geçiş birçok kuruluş için oldukça zor olabilecektir. Bazı içerik sağlayıcılar geçiş için kullanıcıları bekliyor, kullanıcılar da içerik sağlayıcıları beklemeye devam ediyor. Bunun yanı sıra Facebook ve Google gibi devler IPv6’yı yaygınlaştırmak için ellerinden geleni yapmaya devam ediyor. IPv6’nın gelmesiyle birlikte daha fazla aygıt internete açık olacak ve bu sayede de internetin kökten değişeceği söyleniyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda bizi neler bekliyor.

ipv4-ipv6

Bir önceki yazımız olan Derste Cep Telefonu Kullanmanın Cezası! başlıklı makalemizde Derste Telefon Kullanmak ve Okulda Telefon Kullanmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir