Yağmurlu Havada Sis Farı Açılabilir Mi?

Yağmurlu Havada Sis Farı Açılabilir Mi?

Sis farını gereksiz olarak açmak yasaktır ve para cezası bulunan bir eylemdir. Sis farını gereksiz olarak açıp diğer sürücüleri rahatsız etmenin cezası 95 TL’dir. Peki yağmurlu havada sis farı açmak serbest mi?

Sis farını gerektiğinde kullanmak görüş açısına ve güvenli sürüşe katkı sağlamaktadır. Görüş açısının azaldığı, kötü hava koşullarında yol ve trafik işaretleri çok daha iyi görülebilmektedir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre: Sis farlarını, sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında da yakan sürücülere 95 TL trafik cezası uygulanmakta olup erken ödeme durumunda 71.25 TL ödenmektedir. Yağmurlu havalarda sis farını kullanmak serbesttir. Hafif yağmurda gerek olmayacağı gibi sağanak yağmur olması durumunda herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmazsınız.

Yerleşim yerleri dışında , yeterinde aydınlatılmamış yerlerde de sis farını kullanmanız gerekmektedir. Sis farını gerektiği durumlarda açmamanın da 95 TL cezası olduğu bildiriliyor.

Sis farı tüm hava koşullarında normal kısa farlar ile birlikte kullanılmalıdır. İkisi bir arada kullanılması durumunda iyi görüş sağlayacak olup yalnızca sis farı kullanmak yeterli olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın