Yoyo’nun Aşırı Dikkatsizliği ve Hasar Suçlaması

Yoyo’nun Aşırı Dikkatsizliği ve Hasar Suçlaması

Yoyo’dan birkaç kez araç kiralamam oldu. Daha önce de çağrı merkezi sorunu olduğunu dile getirmiştim. 11 Ekim cuma akşamı saat 21.00’da vandetta isimli Mercedes A180 model aracı Airport Alışveriş Merkezi otoparkına Yoyo noktasına bıraktım. Ertesi gün hasar@driveyoyo.com adresinden “hasar işlemleri” başlıklı bir mail aldım. Mailde aracın ön tampon resimleri vardi ve hasarlar meydana geldiği belirtilip gerekli ücretin tahsil edileceğini yazmışlardı. Bunun üzerine büyük bir şok yaşadım ve direkt olarak Yoyo Müşteri Hizmetlerini aradım. Müşteri Hizmetleri ise bilgilerinin olmadığını ve bana tekrar döneceklerini bildirdi. Ben bu olayı kabul etmediğimi ve hiçbir hasar oluşturmadığımı belirttim. Maile cevap yazmam gerektiğini bildirdiler.  Maile de böyle bir hasarı kabul etmedıgimi yazdım ve gönderdim. Bunun üzerine bana cevap olarak hasan ismine hitaben su mail geldi:

Hasan Bey selamlar

Ilgili bolgeden sorumlu personelimiz sizin araci tesliminden sonra otopark demirlerinin uzerinden araci kendisi bizzat cekmistir.

Sizden once hasar olmadigi tespiti yapilmistir.

Bilgilerinize

Ben de demirin üzerine park etme gibi  bir durumun mümkün olmadigini yazdim. Bu şekilde zan altında birakmalarinin doğru olmadigini yazdim ve kabul etmedim. Daha önceki problemde gorustugum Merve Hanımla direkt olarak iletisim kurdum ve Merve h-Hanim da boyle bir durumda çok büyük ücret cıkmayacagini belirtti. Ben de bu iddayi kabul etmediğim için ücret de odemeyecegimi söyledim. Merve hanim daha sonra bana pazartesi dönüş yapilacagini belirtti.

Pazar gunu bana hicbir dönüş yapilmadi. Ben de dönüş olmasini bekledim. Pazartesi günü beni aradilar ve bir hata olduğunu ve özür dilediklerini belirttiler. Hatanin o kontrol eden kişiden kaynaklandigini soylediler. Hatanin nasil yapildigini halen anlamis değilim. Telefonda doğru düzgün bilgi verilmedi. Bu şekilde bir sıkıntıyı bana yaşatmalari kabul edilemez. Hafta sonum Yoyo sayesinde berbat oldu. Sonuçta olmayan birşey için suçlandim ve 2 gün boyunca hiç bilgi verilmedi. Telefon etmek yerine boyle bir mail gonderiliyor. Bu son derece mantıksız. Şirket tarafından mantıklı bir açıklama da yapılmadı. Yoyo’nun benim gözümde güvenirliği kalmadı. Bir daha bu firmadan kiralama yapmayacağım. Hakkımı hukuki yollardan da arayacağım ve şikayetçi olacağım. Ola ki Yoyo gibi bir firmadan araç kiralamayı kafanıza koyarsanız çok dikkat edin. Aracı alırken her yerini iyice inceleyin ve fotoğraflayın. Aracı teslim ederken de her yerinden aracın fotoğraflarını çekin ve kaydedin. Olmadık birşeyle suçlanmanız kaçınılmaz olabilir. Yoyo sistemi ve sözleşmesi her sorunda ücret alma meraklısı. Aracı tozlu bırak ücret talep ederler, başka bir sorun olur kartından para çekerler balatalar biter debriyaj kavramaz ücret isterler vs. internet sitelerinde birçok yazı var okuyabilirsiniz.

En son olarak şikayetçi olduğumu ve böyle bir hatanın neden yapıldığını sormak amaçlı bir mail gönderdim. Mailde personelimiz hasar konusunda çok dikkatli davranmaktadır ve böyle bir sorun olamaz denildi. Bunun sonucunda hasar size ait ve faturalandırılacak denildi tekrar! yani yine suçlandım. Daha sonra Yoyo’daki personel olan Merve hanım’a Whatsapp üzerinden yazdım ve tüm mailleri kendilerine yönlendirmemi istedi. Sonuç olarak da vardiya değişiminde ön bilgi alınmadan mail gönderilmiş.  Bir firma ancak bu denli kötü çalışma sistemine sahip olabilir. Sistemleri oturmamış ve rezil haldeler. Kimsenin kimseden haberi yok ve telefonda hasar iddiası ile hiçbir bilgi alamazsınız. Üyeliğimin de iptalini istedim. Firmadan en son Sadık isimli bir beyefendi aradı ve üyeliğimi iptal ettirmemi istedi fakat zaten iptal etmişlerdi. Tekrar üyelik formu gönderildi ve doldurup göndermedim. Yoyo’dan araç kiralayarak bu büyük sorumluluğu alamam maalesef. Bu kadar zengin değilim nihayetinde. Budget, Avis Sixt gibi sağlıklı çalışan kiralama firmaları ve küçük hasar sigorta paketleri de varken bu tip firmalarla uğraşmamanızı tavsiye ediyorum. Bu kiralama firmalarında 8 TL ek ücret verildiği takdirde 500 TL’ye kadar olan küçük hasarlarda herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

İŞTE O MAİLLERİN GÖRÜNTÜLERİ

İLK MAİL

yoyo-hasar1

2.MAİL

yoyo-hasar2

Son mail ve yazışmalar:

yoyo-sikayet yoyo-sikayet2

Bir önceki yazımız olan Trafikte Google Glass Kullanmak Yasaklandı! başlıklı makalemizde Google Glass ve google glass yasaklandı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ..close