Yurt Dışından Tüm Alışverişlere Vergi Geliyor!

Artık tutarı ne kadar olursa olsun yurt dışından gelen tüm ürünlere yüzde 18 ila 20 yüzde oranında gümrük vergisi uygulanacak. Bu karar, 15 gün sonra yürürlüğe girecektir. Yani artık Amazon, Ebay, Alibaba, Aliexpress gibi sitelerden iğne bile alınsa ve tutarı ne olursa vergiye tabi olacak.

Alınan bu yeni kararla birlikte Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ürünlere yüzde 18, diğer tüm ülkelerden gelenlere ise yüzde 20 oranında gümrük vergisi alınacak.

Öncesinde posta ile gelen gönderi başına bedeli 75 euroya kadar olan ürünler vergi muafiyetinde iken limit 30 euroya düşürülmüştü ve 2016 yılında da 22 euroya düşünürülmüştü. Bu düşüşten sonra dahi çok fazla gönderi gelmesiyle kayıt dışı ekonomi olarak görüldü ve muafiyetin tamamen kaldırılma kararı alındı. Alınan bu kadar 15 gün sonra resmi olarak yürürlüğe girecektir. Artık aliexpress gibi sitelerden alışveriş yapmanın çok da cazibesi kalmayacaktır diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Anna Kendrick Kimdir? başlıklı makalemizde Anna Kendrick Biyografisi, Anna Kendrick Boyu Kaç Cm? ve Anna Kendrick Burcu Ne? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın